KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rodzaje rowerów

3 najlepsze rowery MTB do 2500zł

Dobry rower górski nie musi być drogi. Jeśli nie masz ambicji zawodniczych lub nie planujesz ekstremalnych wypraw śmiało możesz kupić rower MTB za mniej niż 2500 zł.

Przygotowaliśmy dla Was trzy propozycje rowerów do 2,5 tysiąca złotych. Modele solidne i z wyposażeniem odpowiednim dla potrzeb początkujących adeptów MTB. Kto powinien zdecydować się na taki rower? Są to propozycje rowerów górskich dla osób, które chcą rekreacyjnie uprawiać ten sport.

Czym charakteryzuje się rower MTB?

Ze względu na specyfikę sportów MTB bardzo ważna jest sztywność ramy i odpowiednia amortyzacja. Dobry rower MTB nie powinien być ciężki – pamiętajmy, że będzie się na nim wspinać pod górę. Kluczowy jest napęd i przekładnia. Nie tyle ilość biegów, co kaseta ma znaczenie dla zwiększenia komfortu pedałowania. Kaseta 9-rzędowa typu 11-34T to optymalne rozwiązanie dla rowerów górskich. Taka konfiguracja zapewni Ci optymalne przekazanie energii, którą wkładasz naciskając na pedały podczas podjazdów.

Hamulce to kolejny element wyposażenia, na który musisz zwrócić uwagę. Dla jazdy górskiej i terenowej najlepszym wyborem jest mechanizm tarczowy. Nie przeszkadza mu kurz ani błoto na trasie. Co jest jeszcze bardzo charakterystyczne dla roweru górskiego? Oczywiście opony z grubym, wyraźnym bieżnikiem. Klocki powinny układać się tak, aby zapewnić stabilność boczną i dobrą przyczepność. Przyjrzyjmy się teraz konkretnym modelom rowerów – każdy z nich kosztuje mniej niż 2500 zł.

Northtec Vinking 29’’ DR

Viking to rower, który dobrze wpasuje się w potrzeby początkujących riderów. Hydroformowana rama jest tutaj podstawą konstrukcji. Już na pierwszy rzut oka widać, że producent postawił na sportową geometrię, ale jest to ukłon raczej w stronę entuzjastów niż zawodowców. Na tym rowerze jazda na pewno jest wygodna.

Na co warto zwrócić uwagę? Na linki prowadzone wewnątrz ramy. To nie tylko sprawia, że rower wygląda estetyczniej, ale również działa ochronnie. Osprzęt to oczywiście głównie komponenty Shimano z grup MTB. Northec Viking jeździ na oponach, które dobrze oczyszczą się z błota i zapewnią odpowiednią przyczepność, szczególnie na zjazdach. Hamulce tarczowe to obecnie podstawa dla roweru górskiego. Również Viking je otrzymał – tylny mechanizm na systemie mocowania Post Mount. Rama amortyzowana jest przednim widelcem Suntour XCR RL Air 100mm z blokadą skoku na kierownicy.

Cena to ok. 2499 zł.

Rower Norco Storm 4

Norco Storm 4 to rower górski, którego geometria będzie wspierać Twoje wysiłki podczas wspinania się pod górę. Rura podsiodłowa jest ustawiona pod kątem, co ma poprawić zasięgi. Nie jest to model wyścigowy, raczej rower górski, którym możemy rekreacyjnie wyjechać w teren. Ma tę zaletę, że dobrze radzi sobie również na asfalcie i ścieżkach rowerowych. Wyposażony w przerzutki Shimano Tourney oferujące 24 biegi. Do tego hamulce tarczowe mechaniczne Tektro – zapewniające niezawodne hamowanie bez względu na jakość podłoża.

Norco Storm 4 to rower MTB, który nie będzie odpowiedni do górskiego ścigania, ale dobrze sprawdzi się dla wszystkich, którzy chcą rekreacyjnie zdobywać szczyty na dwóch kołach. Trzeba przyznać, że jak na rower w takiej cenie dobrze trzyma się ścieżki i ładnie wchodzi w zakręty. Dobrze się prezentuje – producent zadbał również o design i ergonomię.

Cena to ok. 2499 zł

Tabou BLADE 27,5 2.0

Mocny i fajnie wyposażony sprzęt do terenowej jazdy dla przyjemności – tak można jednym zdaniem określić Blade 27,5 2.0. Zbudowany na hydroformowanej ramie, która została dodatkowo wzmocniona. Mamy zatem dobre połączenie sztywności z lekkością – to ważne szczególnie, gdy musisz podjechać pod górę.

Za każdym razem, kiedy zjeżdżasz z asfaltu podłoże się zmienia – pojawiają się kamienie, korzenie, piasek i błoto. Dlatego Blade otrzymał amortyzator przedni Suntour XCM z blokadą skoku na kierownicy. Dobre tłumienie drgań kierownicy to stabilne manewry na nierównej nawierzchni. Dwukomorowe obręcze, na których zamontowano grube opony typowe dla jazdy terenowej to kolejny atut tego roweru. Opony z wysokimi klockami bieżnika pozwalają zachować prawidłową przyczepność – szczególnie podczas pokonywania stromych zjazdów. Przerzutki to kombinacja mechanizmów z dwóch grup osprzętu dedykowanego MTB – przód to Shimano Altus M2000, natomiast z tyłu Shimano Acera M360. Rower oferuje 27 biegów na 9-rzedowej kasecie.

W terenie ważne są również odpowiednie hamulce – tutaj mamy mechanizm tarczowy hydrauliczny Shimano Altus. To chyba najlepsze z możliwych rozwiązań w teren – bez względu na warunki w jakich jedziesz masz pełną kontrolę nad prędkością. Tabou BLADE 27,5 2.0 to rower, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny.

Cena 2099 zł

Podsumowanie

Rower MTB nie musi być drogi – dysponując budżetem do 2500 zł możesz kupić dobrze wyposażony sprzęt. Trzy modele, które zaprezentowaliśmy to solidne sprzęty polskiej produkcji. Twój wybór zależy od tego jaki jest Twój styl jazdy i jak intensywnie będziesz eksploatować rower. Jak widać warto przejrzeć ofertę polskich producentów – w tej dziedzinie możemy śmiało konkurować ze światową konkurencją.