KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rowery bmw
Rower

Co łączy BMW, Ferrari i Porsche? Rowery

Dla wielu osób może być to nie lada niespodzianką, ale słynne marki motoryzacyjne produkują nie tylko 4-kołowe pojazdy. Również rowery to ich działka! Coraz bardziej popularne wśród bogatych mieszkańców wielkich miast, którzy pragną być bardziej eko, ale i też ominąć korki rowery ze stajni Porsche czy Ferrari to coraz częściej numer 1 na ich liście zakupów. Przyjrzymy się kilku modelom oferowanym przez tych gigantów motoryzacji.

Rowery firmy BMW

Projektując rowery, BMW kieruje się takimi samymi zasadami, jak przy projektowaniu samochodów. Stawia na innowacyjne technologie i solidne wykonanie, połączone z ciekawym designem. Trudno więc dziwić się, że BMW to coś więcej niż marka, to symbol wysokiej jakości i klasy.

Oferta rowerów BMW jest szeroka i skierowana do zróżnicowanych odbiorców. Znajdziemy wśród nich modele sportowe, miejskie, dla dzieci i młodzieży, a nawet rowery elektryczne. Do tych ostatnich należy model Active Hybrid E-Bike. Jest on wyposażony w zintegrowany silnik marki BROSE 90Nm oraz akumulator Li-lo 504 Wh na ramie. Dzięki temu jest w stanie wspomagać pedałowanie do prędkości 25 km/h. Rama tego roweru ma nowoczesny kształt, a dopełnieniem postępowego charakteru, jest możliwość ładowania telefonu przez złącze micro USB. Active Hybrid E-Bike możemy kupić już za niecałe 13 tys. zł. Jego miejskim odpowiednikiem jest BMW Urban Hybrid E-Bike, który jest odrobinę tańszy, ale nie ma tak sportowego charakteru.

Typowo sportowymi modelami rowerów BMW są te z literką M w nazwie, dokładnie tak samo jak oznaczona jest seria samochodów. Cechują się one dynamiczną sylwetką i lekkością, osiągniętą przez użycie elementów z włókna węglowego. Korzystając z promocji można je kupić już za około 6 tys. zł. Natomiast jeszcze mniej zapłacimy za rowery dla młodszego pokolenia. Kidsbike, czyli chodzik i rowerek w jednym to wydatek rzędu 1,5 tys. zł. A już za około 2 tys. zł kupimy rowery z serii Junior o 20″ kołach.

2 kołowce Ferrari

Również Ferrari ma w swojej historii wiele modeli rowerów. Większość z nich została wyprodukowana przez firmę Komda. Jednak od czasu do czasu powstają unikatowe projekty, tak jak współpraca z firmą Bianchi. Zaowocowała ona powstanie modelu SF01, który jest połączeniem innowacyjnej techniki z doświadczeniem w produkowaniu części rowerowych. Kolekcjonerów na pewno zainteresuje fakt, że model kolorystyczny Giallo Modena został wyprodukowany tylko w 12 egzemplarzach, w związku z czym jego cena wynosi 15,5 tys. euro, czyli około 66 tys.zł.

Jednak w zasięgu cenowym dla przeciętnego obywatela, również znajdą się rowery Ferrari. Najtańszy model możemy kupić już za około 1500 zł i będzie to prosty rower szosowy. Wyposażony jest w dobrej jakości komponenty, dlatego można spokojnie cieszyć jazdą po twardych powierzchniach. W podobnym przedziale cenowym mieści się miejski składak Ferrari. Jest to niezwykle kompaktowy rower idealnie nadający się do zatłoczonych miast i małych mieszkań. Dzięki aluminiowej ramie jest on stosunkowo lekki, co ułatwia przenoszenie i przewożenie go.

Ferrari stawia na sprawdzonych dostawców komponentów, dlatego w większości modeli mechanizmy napędowe pochodzą z firmy Shimano, a z kolei hamulce produkowane są przez firmę Tektro.

Porsche z napędem na 2 koła

Pierwszy rower marki Porsche powstał w 1990 roku, był to rower górski o wyjątkowo niskiej, jak na tamte czasy, wadze 9,85 kg. 20 lat później powstał Porsche Bike RS ważący już tylko 8,9 kg. Co oprócz wagi zmieniło się między tymi modelami?

Obecnie Porsche oferuje trzy rodzaje rowerów męskich. Podstawowy model to Porsche Bike, który można kupić za około 14 tys. zł. Posiada on aluminiową ramę, widelec firmy SR Suntour, 8 przerzutkowy system Shimano Alfine oraz hamulce tarczowe typu Magura MT26. Nadal jest to typowy rower górski, dlatego wybrano do niego ogumienie Schwalbe Marathon Supreme Performance.

Kolejny model roweru to Bike RX, za który będziemy musieli zapłacić sporo więcej, bo aż 25 tys. zł. W odróżnieniu do podstawowego modelu Bike, posiada on konstrukcję wykonaną z kompozytu węglowego, co zmniejsza jego masę. Na uwagę zasługuje zastosowany tu system 20 przerzutek Shimano XTR. Koła mają rozmiar 27,5″ i również są przystosowane do jazdy terenowej.

Wspomniany wcześniej Bike RS jest najlepszym z obecnie dostępnych modeli. W jego przypadku, nie tylko rama, ale również kierownica i sztyca podsiodłowa, zostały wykonane z kompozytu węglowego. Dzięki temu masa gotowego roweru jest bardzo niska, nawet biorąc pod uwagę zastosowane w nim większe, 29″ koła. Hamulce i przerzutki pozostają niezmienne w stosunku do modelu Bike RX. Jednak cena to już około 30,5 tys. zł.

Rowery Porsche, zgodnie z wypowiedziami samego producenta, mają być czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i zastosowanym rozwiązaniom technicznym pozwalają na pełne odczuwanie radości z jazdy.

Jak widać dwukołowe pojazdy, w odróżnieniu od pozostałych środków transportu wspomnianych trzech firm są dostępne nie tylko dla najbardziej zamożnych mieszkańców. Ferrari za 1,5 tysiąca złotych?! Kto by się nie skusił na taką okazję. A to, że to “tylko” rower to jest drugorzędne.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.lukasmotorsport.pl/