KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Izotoniki w sporcie
Zdrowie

Izotoniki w sporcie – dlaczego warto na nie stawiać?

Regularne uprawianie sportu to dla wielu osób niezbędny element życia codziennego. Aktywność fizyczna pozwala poprawić samopoczucie, a także korzystnie wpływa na naszą kondycję i ogólny stan zdrowia. Należy jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny wiąże się z utratą odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Z tego względu podczas każdego treningu należy mieć pod ręką nie tylko wodę, ale również napój izotoniczny. Dlaczego warto na niego stawiać? Podpowiadamy.

Czym są izotoniki?

Jeszcze do niedawna podstawowym źródłem nawodnienia każdego sportowca amatora była woda mineralna. Z czasem jednak dzięki rozwojowi branży suplementacyjnej można zauważyć w sklepach kolejne produkty dedykowane osobom aktywnym. Jednym z nich są izotoniki, których głównym zadaniem jest wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Osiągnięcie dobrego balansu jest niezbędne do tego, aby zachować wysoką wydajność podczas wysiłku i nie doprowadzić do nadmiernego odwodnienia. Napoje izotoniczne dostarczają organizmowi nie tylko energii do działania, ale również minerały i witaminy usuwane z naszego krwiobiegu wraz z potem.

Napoje izotoniczne – dlaczego warto je stosować?

Każdy dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 1,5 – 2 litry wody dziennie. Ta wartość może się jednak różnić w zależności od naszego stylu życia. Osoby aktywne powinny pamiętać o tym, że podczas intensywnego treningu można wypocić nawet do 1,5 wody na godzinę, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów na godzinę.

Należy jednak pamiętać, że w trakcie wysiłku pozbywamy się z naszego organizmu nie tylko wody, ale również innych cennych mikro- i makroskładników. W praktyce mowa m.in. o elektrolitach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni czy też układu nerwowego. Na rynku nie sposób znaleźć wodę butelkowaną, która dostarczałaby naszemu organizmowi niezbędnych witamin i soli mineralnych. Dlatego też warto sięgnąć po napoje izotoniczne dostępne m.in. na https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_NAWADNIANIE_ALE-RACE-258.html które świetnie nawadniają, a ponadto wyróżniają się nieprzeciętnymi walorami smakowymi.

Izotoniki stanowią dobre uzupełnienie diety dla każdego sportowca, ale nie tylko. Dzięki wysokiej zawartości najważniejszych minerałów takich jak sód, potas, magnez czy też wapń pozwalają przetrwać podczas fali upałów. Wysokie temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza powodują nadmierną potliwość. W takich wypadkach warto mieć ze sobą schłodzony napój izotoniczny, który przeciwdziała odwodnieniu organizmu oraz związanymi z nim przykrymi konsekwencjami.