KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rodzaje rowerów

Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu użytkownika?

Dobór odpowiedniej ramy do wzrostu użytkownika jest kluczowy w procesie wyboru roweru. Od tego bowiem zależy komfort i wygoda jazdy, jak również zachowanie odpowiedniej, jak najbardziej naturalnej sylwetki podczas jazdy. Zarówno wielkość ramy, jak również wielkość kół, oznaczone są określonymi parametrami, w odniesieniu do których, na podstawie wzrostu, można dobrać prawidłową wielkość roweru.
Podstawowym parametrem wyboru jest zatem rozmiar kół i rozmiar ramy w rowerze. Rozmiar koła oznacza jego średnicę, a jednostką miary jest cal.

Rowery dziecięce, młodzieżowe i standardowe – jaki wybrać?

Rowery dziecięce zaczynają się od średnicy kół 12 calowych, przeznaczonych dla dzieci w przedziale wiekowym 2-4 lata (w zależności od wzrostu dziecka). Kolejno jest to rozmiar kół 16 cali i rowerki takie przeznaczone są dla dzieci nieco starszych. W obu tych przypadkach rozmiar ramy nie odgrywa tak dużej roli i wynosi między 9-10 cali.
Kolejną wielkością są rowery w przedziale 20 i 24 cale, jeśli chodzi o wielkości średnicy kół. Są to rowery dziecięce, ale przeznaczone dla dzieci już nieco starszych. W obu przypadkach wielkości ramy wahają się w graniach 11 i 13 cali (odpowiednio dla kół 20 i 24 calowych). Rowery w konfiguracji kół 24 calowych i w ramie 13 calowej to częsty wybór dla dziecka w okresie komunii.
Od kół w rozmiarze 26 cali zaczynają się rowery standardowe, tzn. przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. Rowery o rozmiarach kół 26 cali charakteryzują się kilkoma wielkościami ram. Rozmiar XS to rama wielkości 15 cali. Dla zobrazowania, jest to rower tylko nieco większy niż ostatni model dla dziecka komunijnego, przeznaczony jest dla młodzieży, o wzroście 135-145 cm, jest więc również idealny dla dziecka w okresie komunijnym. Kolejnymi rozmiarami ram przy rozmiarze koła 26 cali jest rama o wielkości: S, czyli rama o średnicy 17 cali, M, to rama o średnicy 19 cali,oraz L o rozmiarze ramy 21 cali. I te wielkości ramy, będą spotykane zarówno w rowerach o średnicy koła 26 cali, jak również dla średnicy koła 27,5 cali, 28 cali i 29 cali. Dodatkowo, w rowerach o większej średnicy koła, spotykane są również ramy o rozmiarach XL, czyli 23 cali.

Co oznacza średnica ramy i średnica koła?

Średnica koła jest najdłuższą linią środkową koła, liczoną w calach. Każda zmiana o cal (czyli 2,5 cm w rozmiarze średnicy), powoduje, że koło jest wyższe o około 1 cm. To samo tyczy się rozmiaru ramy. Jest to przekątna linia, wyznaczająca dwa przeciwległe punkty na ramie, oznaczająca wydłużeni (wysokość i szerokość) ramy.
Wspomniany wcześniej dobór ramy do wzrostu w przypadku rowerów dla młodzieży i osób dorosłych, oznacza, że każdy następny rozmiar ramy i koła, powoduje, że wzrost użytkownika powinien być większy o około 10 cm. Dla rozmiaru ramy 17 cali, będzie to wzrost 150-165 cm, 19 cali: 165-180 cm, 21 cali 180-190 cm. Dla osób zdecydowanie wyższych dedykowane są ramy w rozmiarach XL.
Rozmiar ramy ma jednak również znaczenie dla wspomnianej sylwetki. Oznacza to, że wybór zbyt dużej przekątnej, jeśli chodzi o wielkość ramy, będzie powodował dyskomfort podczas jazdy, czyli nienaturalną sylwetkę. Rozmiar kół i rozmiar ramy w rowerze ma więc duże znaczenie dla wyboru tego właściwego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *