KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower crossowy TABOU
Rodzaje rowerów

Jaki rower crossowy na początek wybrać?

Czy istnieje rower na tyle uniwersalny, aby osoba wykorzystująca go do celów rekreacyjnych, mogła stosować go w różnych warunkach terenowych? Zdecydowanie tak – i jest to właśnie rower crossowy.

Jaki rower crossowy wybrać?

W oczywisty sposób rowery crossowe muszą połączyć w sobie cechy „dwóch kołek” dedykowanych do podłoża miejskiego, oraz takich, które które sprawdzają się w terenie nieutwardzonym. W pierwszym przypadku chodzi głównie o drogi asfaltowe, w drugim o leśne ścieżki. Siłą rzeczy jest to pewne wyzwanie. Dlatego też szukaj takiego roweru, który wyposażono w amortyzację sprawdzającą się na wybojach oraz w takie koła, aby zapewniły przyczepność na bardzo zróżnicowanym terenie.

Rower Tabou crossowy Flow 3.0 LDS

Unikaj przy tym najtańszych modeli. Rower cross z najniższej półki, choć pozwala zaoszczędzić w momencie zakupu, często okaże się zawodny w terenie. Pół biedy, jeżeli problem pojawi się w mieście, zdecydowanie gorzej, jeżeli stanie się to poza nim. Nikt przecie z nie chciałby walczyć z naprawą roweru w środku lasu.

Uprzedzając przerażenie, jakie mogą wywołać ceny rowerów profesjonalnych – na całe szczęście dostępne są również rowery przeznaczone dla półamatorów i amatorów wykonane zdecydowanie solidniej od tych „no name’owych”. Doskonałym przykładem jest Tabou – polska marka, której projektanci są pasjonatami i tworzą rozwiązania dla początkujących cyklistów. Dbają o każdy szczegół swoich rowerów i widać to doskonale, gdy ogląda się dowolny rower crossowy z proponowanej przez Tabou linii Flow, przeznaczonej właśnie do jazdy uniwersalnej.

Jakie rowery crossowe męskie wybrać?

W ofercie rowerów męskich warto zwrócić uwagę na proponowane przez Tabou rowery Flow GTS 2.0. To jeden z czterech dostępnych modeli męskich, stanowiący dobry wybór dla osób zupełnie początkujących. Mieści się w budżecie 2000 złotych – i to z nadwyżką (kosztuje około 1750 złotych). Jednocześnie dzięki 28-calowym kołom zapewnia wygodną jazdę na każdym terenie. Wybór pomiędzy ramą 19-calową, a 21-calową, pozwala wybrać pojazd odpowiedni dla własnego wzrostu, a opony Kenda 700x40C sprawdza się zarówno w mieście, jak i w lesie.

Rower Tabou crossowy Flow 3.0 GTS

Oczywiście w linii rowerów Tabou Flow znajduje się zarówno wersje tańsze, jak i droższe. Do tych pierwszych należy Flow GTS 1.0, który można zdobyć w cenie nawet około 1600 złotych. Z kolei modele Flow GTS 3.0 oraz Flow GTS 4.0 sprawdzają się w przypadku osób nieco bardziej wymagających i wybierających się na trochę dłuższe trasy,.

Jakie rowery crossowe damskie wybrać?

W przypadku rowerów damskich, warto zwrócić uwagę na rowery crossowe Tabou z linii Flow LDS. Wśród trzech wariantów, oznaczonych jako Flow LDS 1.0, Flow LDS 2.0 oraz Flow 3.0, ciekawie wygląda środkowy model. Tani (około 1750 złotych), a jednocześnie wygodny. Oczywiście zawsze można też wybrać model niższy (dla osób początkujących) lub wyższy (dobry dla pan, które chciałyby „wykręcać” większe kilometraże).

W rowerach crossowych Tabou Flow LDS 2.0 rama jest nieco mniejsza, niż w ich męskich odpowiednikach (do wyboru 17 i 19 cali), ale i tu parametry techniczne są bardzo dobre.

Podsumowanie

Wybierając rower crossowy, warto postawić na sprzęt na tyle solidny, żeby wytrzymał jazdę po zróżnicowanym terenie. Jednocześnie jego rama może być większa, niż w typowych rowerach trekkingowych. Unikajmy przy tym modeli typu „no name”, często najtańszych, ale posiadających niewystarczającą wytrzymałość. Lepiej postawić na rowery markowe, chociażby te od Tabou – polskiego producenta stawiającego na udane kompromisy między ceną, a wysoką jakością.