KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

jaki rower kupić
Rodzaje rowerów

Jaki rower kupić w zależności od rodzaju preferowanej aktywności?

Wybór odpowiedniego roweru jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z niego regularnie. Dobra wysokość, kształt ramy oraz ogólna budowa roweru mogą zaważyć na Twoim komforcie w trakcie podróży, dlatego tak istotnym jest, by wybrać jego odpowiedni rodzaj. Jaki rower wybrać?

Dopasuj do wzrostu

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower kupić, by zapewnić sobie maksymalną wygodę, przede wszystkim weź pod uwagę swój wzrost. Ma on niebagatelne znaczenie podczas doboru optymalnego rozmiaru, a co za tym idzie – może sprawić, że – w przypadku źle wybranego modelu – będzie Ci po prostu niewygodnie podczas jazdy. Nieodpowiednio dobrany rower może sprawić, że będziesz mieć trudności w dosięganiu do pedałów lub wręcz przeciwnie – kręcenie nimi będzie niewygodne, a samo przemieszczanie się będzie od Ciebie wymagać intensywnego ruchu nogami. Dlatego też dokładnie zmierz rower, a w przypadku braku takiej możliwości, zmierz długość swojej nogi oraz ogólny wzrost i kieruj się poradami w sieci.

Gdzie planujesz jeździć?

Podczas wyboru roweru niebagatelne znaczenie ma również teren, po którym planujesz się przemieszczać. Jaki rower kupić po mieście? Najzwyklejszy model, nazywany właśnie miejskim: nie posiada on dużych amortyzatorów, a jego podstawową zaletą jest niewielka masa. Tego typu rowery są zazwyczaj także po prostu tańsze. Jeśli jednak planujesz jeździć po nierównych terenach – koniecznie wyposaż się w rower do jazdy górskiej lub inny, specjalistyczny model. Zwiększy on Twoje bezpieczeństwo, a także zminimalizuje ryzyko kontuzji podczas prawidłowej jazdy.

Ustal budżet

Nie bez znaczenia pozostaje również to, ile chcesz zapłacić za rower. Pamiętaj jednak, że określenie „im taniej, tym lepiej” wcale nie jest prawidłowe: najtańszy możliwy rower będzie po prostu niskiej jakości. To sprawi, że Twoje bezpieczeństwo będzie zagrożone – mało wytrzymałe elementy roweru sprawią, że może on ulec uszkodzeniu w najmniej spodziewanym momencie, również podczas jazdy, a tym samym zrobić Ci krzywdę. Dodatkowo, ryzyko że rower nie będzie nadawał się do jazdy we kolejnym sezonie jest bardzo duże, co w zasadzie zwiększy tylko jego koszty. Dlatego też wybierając rower, określ realny, ale nie zaniżony budżet. Nie chodzi oczywiście o to, aby wydać na niego tyle co na 15-letni samochód (chyba że planujesz wykorzystywać rower na przykład do jazdy wyczynowej), jednak nie próbuj zakupić dobrej jakości roweru na długie lata za 200 czy 300 zł, gdyż to po prostu niewykonalne.

Jaki rower dla kobiety, a jaki dla mężczyzny?

Rowery damskie oraz męskie różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również w wielu przypadkach budową. Dlatego też wybierając model dla siebie, dopytaj sprzedawcy (lub przeczytaj w opisie), czy to rower unisex, czy też przeznaczony dla kobiet bądź mężczyzn.

Jaki rower dla dziecka?

Rowery dziecięce są znacznie mniejsze, jednak występują w bardzo bogatej ofercie. Jaki rower kupić dla dziecka jako pierwszy? Szczególnie polecane są modele biegowe, na których jeździć mogą nawet 1,5-roczne maluchy. Później zaopatrz się w rower z bocznymi kółkami, które można odczepić lub kup rowerek trójkołowy, jednak weź pod uwagę, że gdy zechcesz wymienić go na bardziej „dorosły” – konieczny będzie zakup nowego modelu. Wybór należy jednak do Ciebie jako rodzica i to Ty musisz ocenić, który rodzaj roweru dziecięcego będzie lepszym rozwiązaniem dla Twojej pociechy. Jak widać, odpowiedź na pytanie „jaki rower kupić” wcale nie jest taka prosta. Musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii, które są bardzo istotne z punktu widzenia Twojej wygody, ale również bezpieczeństwa oraz posiadanego budżetu.

Poza rowerami warto sprawdzić też inne produkty z kategorii Sport i turystyka, wszechobecne w większości sklepów stacjonarnych i internetowych.