KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower
Rower

Rower dobry w każdym wieku!

Jazda na rowerze to fantastyczna aktywność fizyczna. Nie wymaga szczególnych przygotowań i jest odpowiednia w każdym wieku. Warto więc zagwarantować sobie dobrą dawkę ruchu, zwłaszcza w podeszłym wieku, ponieważ wiąże się to z szeregiem korzyści fizycznych i psychicznych.

Jak się przygotować do jazdy na rowerze w starszym wieku?

Jazdę na rowerze w starszym wieku powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Ze względu na podeszły wiek, niektóre osoby mogą mieć problem z różnymi schorzeniami układu ruchu, dlatego bardzo ważne jest to, aby rower dobrze był dopasowany i umożliwiał komfortowe wsiadanie i zsiadanie.

Wymiary oraz parametry, a także wysokość siodełka czy ramy albo kół pomoże dopasować obsługa sklepu rowerowego. Natomiast sam kupujący powinien zastanowić się nad typem jednośladu, ponieważ do wyboru są:

  • rowery miejskie do jazdy po asfalcie,
  • rowery górskie, które doskonale sprawdzają się na dłuższych wycieczkach terenowych,
  • rowery trekkingowe umożliwiające wygodną jazdę zarówno na płaskiej, jak i nierównej powierzchni,
  • rowery elektryczne.

Jakie są korzyści z jazdy na rowerze w podeszłym wieku?

Seniorzy oraz osoby starsze powinny jak najczęściej uprawiać aktywność fizyczną. Jazda na rowerze nie jest wymagającą czynnością, więc na takie lekkie ćwiczenia może zdecydować się każdy.

Systematyczne korzystanie z roweru poprawia pracę układu krążenia, ponieważ dzięki nawet niewielkiemu wysiłkowi, szybciej przepływa krew przez naczynia krwionośne. Wpływa to na ochronę organizmu przed miażdżycą i zakrzepami, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Dodatkowo osoba w podeszłym wieku uprawiająca jazdę na rowerze poprawia wydolność i może pokonywać coraz więcej kilometrów, bez szczególnego zmęczenia.

rower serce


Jazda na rowerze po 60-tce poprawia także produkcję mazi stawowej w stawach biodrowych i kolanowych, która ma bardzo duże znaczenie na bezbolesny oraz płynny ruch między kośćmi. Aktywność ta jest także bardzo dobra dla kobiet, które chcą wzmocnić mięśnie łydek, pośladków i ud oraz zaangażować głębokie mięśnie brzucha. Jazda na rowerze może także zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa, gdyż ma duży wpływ na stabilizację odcinka lędźwiowego.


Tutaj dowiesz się więcej jak sobie radzić z bólem kręgosłupa.


W wielu przypadkach lekarze nawet zalecają jazdę na rowerze jako element profilaktyki czy rehabilitacji po urazie. Wszystkie osoby, które mają nadwagę czy podwyższony cholesterol albo bóle stawów kończyn dolnych, powinny wziąć pod uwagę właśnie taką aktywność ruchową. Pomaga ona likwidować skutki siedzącego trybu życia, które powodują sztywność oraz bóle mięśni i stawów.

Jaki rower dla seniora wybrać?

Znalezienie dobrego roweru dla seniora wcale nie jest takie trudne, ale wybór jest naprawdę duży więc z pewnością każdy znajdzie coś dopasowanego do własnych potrzeb. Dla osób początkujących oraz tych, które szybko się męczą, najlepszym rozwiązaniem okazuje się rower elektryczny. Mimo tego, że taki egzemplarz wygląda klasycznie i ma dodatkowe nowoczesne elementy, to jest idealny dla osoby w podeszłym wieku, która może nie być w stanie przejechać na początek o własnych siłach kilka kilometrów.

Rower elektryczny dla seniora to przede wszystkim gwarancja wysokiego komfortu jazdy, ale również komfortu psychicznego i pewności siebie, ponieważ nie trzeba wtedy się zastanawiać nad tym, czy będziemy w stanie fizycznie wytrzymać całą trasę. Napęd elektryczny nie musi być użytkowany cały czas, ale potrzebny jest przy podjazdach pod górkę. Ponadto okazuje się bezcenny dla osób, które mają problemy z sercem czy oddychaniem. Dodatkowe informacje o rowerze elektrycznym dla seniora znajdziesz na https://ride-e.bike/rower-elektryczny-dla-seniora-co-warto-o-nim-wiedziec/

rower elektryczny