KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rower enduro
Rodzaje rowerów

Rower enduro – dla kogo będzie to dobry wybór?

Kolarstwo górskie z roku na rok przybiera na popularności. Jest to sposób spędzania czasu, który uwielbia rzesza ludzi na całym świecie. Niektórzy użytkownicy preferują rowery trail, inni natomiast rower enduro, czy specialized enduro. Ważny jest także rozmiar koła, kąt główki ramy oraz do jakiej kategorii rowerów górskich mamy tak naprawdę predyspozycje. Rowery enduro przeznaczone są do niesienia satysfakcji podczas wielogodzinnych eskapad po niekoniecznie łatwym terenie. Dzisiaj skupimy się właśnie na tym typie jednośladów.

Konstrukcja roweru górskiego nie jest uniwersalna. Komponenty dobierane są, biorąc pod uwagę indywidualne cechy użytkownika. Napęd może być wykorzystywany w rowerach MTB różnego typu, jednak takie elementy jak typ hamulca tarczowe, zawieszenie, rama, czy koła są już w takim przypadku mocno spersonalizowane. Wszystko po to, aby dawać użytkownikowi jak najwięcej przyjemności podczas jazdy.

Co to jest rower enduro?

Ciekawostką jest fakt, że tego samego pojęcia używa się do określenia w dyscyplinie motorowerowej, jak i MTB. Rowery i motory są w tej dziedzinie uniwersalnymi sprzętami terenowymi o sportowym zacięciu, które mają towarzyszyć w stromych zjazdach, zapewniać bezpieczeństwo podczas agresywnej jazdy i dostarczać sporo emocji.

Enduro MTB wymaga umiejętności sprawnego pokonywania ciasnych zakrętów i krętych ścieżek. Mamy do czynienia tutaj także z wymagającymi podjazdami, ostrymi zjazdami i nierównościami. Ostateczna decyzja co do trasy zawsze jednak zależy od rowerzysty. Rowery enduro charakteryzują się jednak tym, że nie ma dla nich miejsc niedostępnych. Im ciekawszy, bardziej wyboisty i nieprzyjazny teren, tym lepiej. Można za ich pomocą wybijać się i szaleć do woli. Nie liczy się wówczas czas, czy wyniki, tylko dobra zabawa.

Rower enduro powinien wiec dawać swobodę działania, być niezawodny i znosić nawet najbardziej wymagające trasy, które wybierze użytkownik.

Dla kogo najbardziej sprawdzają się rowery enduro?

Enduro przeznaczone jest dla osób, które uwielbiają jazdę po górach i trudnym terenie. Jeżeli jesteśmy fanami takiej jazdy i odbędziemy pierwszą przejażdżkę na rowerze do tego przystosowanym, to na pewno nie będziemy chcieli żadnego innego. Rower taki przeznaczony jest do pokonywania stromych podjazdów, zjazdów i wytrzymywania dużych przeciążeń.

Rowery enduro są bardzo dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów, którzy chcą poprawić swój komfort jazdy, a także dla tych, którzy chcą poszaleć po wyboistych terenach. Dynamiczna jazda w ciężkich warunkach daje wtedy sporo frajdy i jest o wiele bezpieczniejsza. Duża wytrzymałość sprzętu sprawia, że można przemierzać bezpiecznie różnego rodzaju szlaki bez naciskania hamulca.

Czym charakteryzuje się rower enduro?

W konstrukcji tego typu roweru bardzo ważna jest rama. Jej parametry podawane są w kilku punktach. Kąt między ziemią a amortyzatorem wynosi mniej więcej 65 stopni. Kąt umieszczania rury podsiodłowej z kolei wynosi między 74 a 75 stopni. Również długość rury podsiodłowej i górnej rury oraz jej odległości od ziemi jest istotna. Jeżeli mielibyśmy porównywać te wartości z innymi typami rowerów górskich to te odległości, są mniejsze. Skok w rowerach enduro to zazwyczaj ok. 140-160 mm.

Jazda na tego typie rowerach ma wiele zalet. Ostre jak brzytwa hamulce, możliwość wysokich skoków, czy przemierzanie po nierównych ścieżkach to ich główny atut. Rowery enduro poza tym cechują się:

  • Dużą zwrotnością;
  • Dużymi skokami zawieszenia;
  • Wytrzymałymi elementami konstrukcji;
  • Dostosowaniem do różnego typu podłoża.