Jesień to idealny czas
na rekreację. Przejściowa aura sprzyja aktywnościom ruchowym na
świeżym powietrzu, takim jak na przykład jazda na rowerze. Poznaj
kilka powodów, które przekonają Cię, że warto przemieszczać się
na jednośladach.
Samo zdrowie
Rowery to przede
wszystkim aktywność, która angażuje do pracy całe ciało.
Podczas jazdy wzmacniają się nie tylko łydki, ale pracę wykonują
też uda oraz pośladki, które dzięki systematycznej jeździe stają
się smuklejsze i ładnie podkreślone. Przemieszczanie się na
rowerze wzmacnia mięśnie lędźwiowe i brzuch, a także skutecznie
redukuje tkankę tłuszczową. Zdaniem wielu kobiet rower to idealny
kompan do walki z nieestetycznym cellulitem!
Jazda na rowerze to
świetne uzupełnienie ćwiczeń na siłowni i diety, jeśli marzymy
o polepszeniu kondycji. Nawet krótkie, regularne rekreacyjne
wycieczki potrafią zwiększyć naszą wydolność i wytrzymałość,
co jest ważne dla osób, które na początku nie są w stanie
podołać długim trasom. Rower jest świetną alternatywą dla tych,
którzy nie przepadają za ćwiczeniami w zamkniętych
pomieszczeniach i wolą korzystać z uroków przyrody – a nie ma nic
przyjemniejszego niż trasa wśród bujnej, inspirującej natury,
prawda?
Rowery
pomagają także dotlenić mózg nie tylko w trakcie jazdy, ale i na
długo po samej przejażdżce. Przewietrzona głowa łatwiej
przyswaja wiedzę i przyjmuje nowe informacje. Lepsza i wydajniejsza
praca mózgu poprawia koncentrację, dzięki czemu łatwiejsze jest
skupienie się na pracy czy nauce.
Powód do radości
Jazda na rowerze
przyczynia się do zwiększenia poziomu endorfin w organizmie.
Wyzwalany w trakcie wysiłku hormon szczęścia powoduje, że
jesienna chandra nie jest nam straszna. Rowery pozwalają się
zrelaksować, oderwać myśli podczas eksploracji nowej trasy.
Sprawniejsze ciało również przyczynia się do ogólnego
zadowolenia i komfortu psychicznego.
Wycieczki rowerowe to
także doskonały sposób na integrację. Warto czasami oderwać się
od telewizora, komputera i telefonu i w rodzinnym gronie zrobić
przejażdżkę. Wspólne opracowywanie tras łączy też pasjonatów
jednośladów w społeczności, które są dla siebie wsparciem oraz
dzielą się między sobą swoim doświadczeniem.
Rowery to także
doskonały zamiennik dla samochodów. W przeciwieństwie do aut
wpływają pozytywnie na naszą kondycję i samopoczucie, a także
nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Mieszkańcy
większych miast mogą również zaoszczędzić dużo czasu na
podróży do pracy i z powrotem – rower to znacznie większa
mobilność i omijanie korków. Warto również wspomnieć o
oszczędnościach. W zestawieniu samochód kontra rower – ten
pierwszy pochłania znacznie więcej nakładów na naprawy oraz
codzienną eksploatację.