KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

sezon rowerowy - przygotowanie
Zdrowie

Sezon rowerowy – przygotuj się dobrze do niego

Pierwsze dni wiosny zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przejażdżki rowerowe to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w sportowym stylu. Zwłaszcza, że pasji tej można oddawać się w rodzinnym gronie. Jak się przygotować do wyprawy, by przyniosła ona jedynie miłe wspomnienia?

Bezpieczeństwo rowerzysty

Przed każdą, nawet krótką wyprawą rowerową, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Przyda się kask rowerowy na każdą głowę oraz ochraniacze na kolana i łokcie dla rowerzystów, którzy na swoich jednośladach nie czują się jeszcze zbyt pewnie.

Dobrze jest również zadbać o to, by każdy miał odpowiednio dobrane okulary na rower. Na rynku dostępne są modele wyposażone w różnego rodzaju powłoki antyrefleksyjne, rozjaśniające oraz o różnym stopniu zaciemnienia. Ważne, by miały one filtry chroniące oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Niemal każdy sklep z wyposażeniem dla rowerzystów ma w swojej ofercie sportowe okulary na rower odpowiednie dla dzieci, mężczyzn. Wybierając model dla siebie lub swoich bliskich warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Źle dobrane okulary sportowe zsuną się z nosa, a ciasne zauszniki będą uwierały w głowę.

Idąc do sklepu po okulary na rower, dobrze jest zabrać ze sobą kask rowerowy i założyć go podczas przymiarki. Może bowiem okazać się, że wymarzony model okularów nie stworzy komfortowego dla użytkownika zestawu z kaskiem.

Przeczytaj: Jakie są efekty jazdy na rowerze?

Sezon rowerowy – wyposażenie roweru

W ramach przygotowań do sezony rowerowego można pomyśleć o wyposażeniu rodzinnych jednośladów w elementy wyposażenia, które przyda się na długich i krótkich wyprawach.

Jednym z elementów, których nie powinno zabraknąć przy żadnym jednośladzie, jest saszetka rowerowa. To świetny schowek np. na dokumenty, klucze od mieszkania, pieniądze, chusteczki, telefon i zestaw podstawowych narzędzi przydatnych do prostych napraw.

Na dłuższych wyjazdach niezbędne może okazać się torba na rower. Zmieści się do niej ekwipunek niezbędny na campingu lub przekąski, po które chętnie sięgną uczestnicy wyprawy na pikniku zorganizowanym po drodze. Do przymocowania takiej torby niezbędny będzie bagażnik rowerowy.

Przydatnym w mokrym terenie dodatkiem do jednośladów są błotniki rowerowe. Dobiera się je odpowiednio do modelu roweru i stylu jazdy rowerzysty. Ciekawą propozycją jest błotnik rowerowy do szybkiego montażu. Wystarczy kilka chwil, by go zamocować, jeśli pogoda jest niepewna lub zdjąć, jeśli ma się pewność, że po drodze nie wpadnie się na deszczową chmurę.

Zobacz: Jak przygotować rower do jazdy? Regulacja hamulców w rowerze.

Rowerzysta musi być widoczny

Elementem wyposażenia każdego jednośladu odpowiedzialnego w dużym stopniu za bezpieczeństwo rowerzysty, jest oświetlenie roweru. Lampki rowerowe zwracają uwagę mijanych po drodze kierowców nie tylko wieczorem, ale również w dzień. Stawiając na niezawodność oświetlenia roweru, warto zabrać ze sobą zestaw zapasowych baterii.

Dodatkowym wsparciem pod względem widoczności rowerzysty są wszelkie elementy odblaskowe – panele wszyte w ubranie, zawieszki, opaski lub kamizelki dostępne na każdej stacji rowerowej. W odblaski warto wyposażyć każdego uczestnika wyprawy rowerowej. Bez względu na to, czy podróżuje on własnym jednośladem, czy też w foteliku przymocowanym do bagażnika roweru rodzica.