KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower
Poradnik

Czy warto latem przejść z samochodu na rower?

Trudno zmusić kogoś do regularnego dojeżdżania do pracy rowerem, gdy na ulicach zalega błoto pośniegowe, a temperatura zniechęca do pozostawania na wolnym powietrzu dłużej niż kilka minut. Ale gdy słońce zaczyna śmielej wyglądać zza chmur i wszystko wokół się zieleni, aż smutno patrzeć na stojących w korkach kierowców. Może więc warto zostawić samochód w garażu na lato i jeździć wszędzie rowerem?

Jakie są zalety jazdy rowerem

Trudno nie zauważyć, że ciągle statystyczny Polak jest coraz cięższy. Stres, który towarzyszy coraz bardziej odpowiedzialnym zajęciom nie pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Mała ilość ruchu zwykle tłumaczona jest kłopotem ze znalezieniem czasu na sportowe aktywności. A przecież codziennie wsiadasz w samochód i pokonujesz kilka, czy kilkanaście kilometrów, gdy dojeżdżasz do pracy. Wiesz, jak wiele mógłbyś zyskać, gdybyś pokonał tę odległość na rowerze?

Samochód wymaga od Ciebie sporych inwestycji finansowych i czasowych. Regularnie musisz wymieniać opony letnie na zimowe jesienią i w drugą stronę, gdy nadejdzie wiosna. Zużycie paliwa w porannych i popołudniowych korkach, gdy wszyscy (tak jak Ty) jadą do pracy lub z niej wracają, rośnie nawet dwukrotnie. Ile razy zauważyłeś, że nawet niezbyt szybko jadący rower, mija Cię, gdy czekasz kolejną zmianę na zielone światło. Wsiądź na rower i oszczędzaj czas, pieniądze, nerwy i planetę.

Szybki przyrost kondycji i wytrzymałości

Wielu kierowców nie wyobraża sobie, że mogliby jeździć na rowerze z jednej prostej przyczyny – nie mają wystarczającej kondycji, by dojechać rowerem do pracy. Jeśli Ty również się tego obawiasz, już teraz sprawdź swoje możliwości. Szybko odkryjesz, że nawet jeśli rzeczywiście Twoja kondycja daleka jest od wymarzonej, jej gwałtowną poprawę zauważysz w ciągu kilku dni. 

Oczywiście jest jeszcze inne ryzyko związane z tym, że przesiądziesz się na rower. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że bardzo Ci się to spodoba. Wielu zatwardziałych miłośników samochodów deklarowało swoją dozgonną nienawiść do rowerów, rowerzystów i wszystkiego, co nie ma silnika i ma dwa kółka. Dzisiaj ci sami ludzie przemykają ścieżkami rowerowymi i śmieją się ze swoich deklaracji. Czują się lepiej, mają więcej energii, a kiedy myślą o samochodach, które mijają na zatłoczonych ulicach, to robią to raczej ze współczuciem.

Rower może być świetnym uzupełnieniem samochodu

Kiedy decydujesz się na zamianę samochodu na rower, nie musi to być zamiana totalna. Wielu rowerzystów wsiada w samochód, aby w ten sposób szybciej wyjechać z miasta i dojechać do miejsca, w którym jazda na rowerze sprawia więcej przyjemności. Już teraz pomyśl o tym, jak spędzisz wakacje na rowerze!