KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Czym jest i na czym polega spalony w piłce nożnej
Poradnik

Czym jest i na czym polega spalony w piłce nożnej?

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, z którym można spotkać się na każdym kroku. Dla uzyskania większej satysfakcji z oglądania konkretnych meczy niezbędne jest jednak zrozumienie poszczególnych zasad. Dzięki temu można lepiej ocenić sytuację na boisku i zrozumieć zachowanie zawodników. Jedną z zasad, która wywołuje najwięcej nieporozumień jest moment, gdy zawodnik znajduje się na spalonym. Pytanie co to jest spalony zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają oglądać piłkę nożną. Warto dokładnie zrozumieć związane z tym terminem zasady, gdyż jest to jedna z najczęściej występujących sytuacji na boisku.

Co to jest spalony?

Spalony w piłce nożnej to sytuacja, która może wystąpić w sytuacji, gdy zawodnik jest bliżej bramki przeciwnika niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej w momencie, gdy piłka jest do niego podawana. Sama zasada i odpowiedź na pytanie co to jest spalony może wydawać się oczywista, ale należy pamiętać o kilku dodatkowych zasadach, które precyzują sam przepis pozycji spalonej.

Przede wszystkim przepis ten nie obowiązuje w momencie, gdy piłka jest rozgrywana z rzutu rożnego czy z rzutu z autu. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że bramkarz drużyny przeciwnej również może wyznaczać linię spalonego. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza przy zamieszaniu w polu karnym, gdy golkiper jest bardziej wysunięty niż któryś z obrońców.

Dodatkowo spalony może zostać odgwizdany nawet wtedy, gdy zawodnik znajdujący się na takiej pozycji nie dotknie piłki. Wystarczy bowiem, że sędzia uzna iż zawodnik drużyny atakującej brał aktywny udział w akcji w inny sposób. Może to dotyczyć na przykład zasłaniania widoku dla piłkarzy drużyny przeciwnej. W takim przypadku bardzo często sędziowie odgwizdują pozycję spaloną i tym samym zawodnicy drużyny przeciwnej mogą wznowić grę od rzutu wolnego.

W jaki sposób ocenia się spalony w piłce nożnej?

Wyłapanie sytuacji, gdy piłkarz znajduje się za ostatnimi zawodnikami drużyny przeciwnej może być w wielu sytuacjach problematyczne. Przede wszystkim w dużym zamieszaniu ciężko zauważyć wysuniętego gracza drużyny przeciwnej, który znajduje się na spalonym i jest bliżej linii bramkowej przeciwników. Sędziowie liniowi, którzy zajmują się oceną sytuacji mogą zatem skorzystać z systemu VAR. System kamer pozwala dokładnie przeanalizować konkretną sytuację i zobaczyć ją z różnych ujęć. Dzięki temu sędziowie mogą łatwiej ocenić czy gracz znajdował się za przedostatnim zawodnikiem drużyny broniącej i czy faktycznie znalazł się na pozycji spalonej. System VAR pomaga zatem uniknąć wielu błędów w ocenie sytuacji i jest pomocnym narzędziem dla sędziów.

Materiał zewnętrzny

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.