KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

ford motel t
Trasa

Kiedy powstał pierwszy samochód?

Branża samochodowa nieustannie się rozwija. Musiała ona jednak mieć swój początek. Jest to niewątpliwie ciekawa sprawa. Kiedy powstał pierwszy samochód i kto go skonstruował? Jak zaczęła się masowa produkcja? Co miał wspólnego samochód z artylerią?

W tym artykule dowiesz się:

  • Co uznaje się za protoplastę samochodu?
  • Jak wyglądał rozwój silników spalinowych
  • Kiedy powstał pierwszy samochód i kto go zbudował?
  • Jak zaczęła się masowa produkcja w przemyśle motoryzacyjnym?
  • Jaki był pierwszy polski samochód osobowy?

Francuski inżynier wojskowy – twórca protoplasty samochodu

Niekoniecznie znany w powszechnej opinii jest fakt, że powstanie samochodu wiąże się z wojskiem. Otóż w 1765 roku francuski inżynier wojskowy o nazwisku Cugnot wynalazł ciągnik artyleryjski. Jego przeznaczeniem było ciągnięcie dział artyleryjskich. Pojazd ten był napędzany przez silnik parowy. Wynalazek Cugnota jest uznawany za pierwszy w historii samobieżny pojazd kołowy, który mógł przewozić ludzi. 

W XIX wieku pojawiły się pierwsze parowozy, na przykład autobusy parowe, które mogły przewozić ludzi. Mniej więcej tak zaczęły rozwijać się podobne maszyny, które dały początek samochodom, które znamy obecnie.

Silniki spalinowe oraz pierwszy samochód

W drugiej połowie XIX wieku wynaleziono pierwsze silniki spalinowe wewnętrzne. W 1876 roku Niemiec Nikolaus Otto opatentował silnik spalinowy czterosuwowy. Wcześniej jednak opisał go Francuz Alphonse Beau de Rochas, z tego powodu konstruowali go także inni Francuscy producenci. Wywołało to zawirowania prawne, a ostatecznie patent Nikolausa Otto został rozwiązany i silnik spalinowy czterosuwowy mógł być swobodnie wykorzystywany także przez innych konstruktorów.

W 1883 roku Gottlieb Daimler oraz Wilhelm Maybach skonstruowali pierwszy jednocylindrowy silnik czterosuwowy, który był napędzany benzyną. Dwa lata później nikt inny jak Carl Benz zbudował trójkołowy samochód, w którym zastosował ten silnik. Nosił on nazwę Benz-Patent-Motorwagen Nummer 1. Mógł on rozwijać prędkość do 16 km/h. Pojazd Benza jest uznawany za pierwszy na świecie samochód.

Natomiast pierwszy czterokołowiec z silnikiem benzynowym powstał w 1886 roku skonstruowany przez wcześniej wspomnianego Daimlera.

Henry Ford i masowa produkcja samochodów

Henry Ford był amerykańskim przedsiębiorcą. W 1903 roku założył firmę o nazwie Ford Motor Company, a w 1908 z jego fabryki trafił na rynek słynny Ford Model T. Zyskał on ogromną popularność, a wraz z tym znacznie wzrosło na niego zapotrzebowanie. By temu sprostać Henry Ford założył zakład, w którym składano samochody. Masowa produkcja samochodów rozpoczęła się w 1913 roku, gdy wprowadził on pierwszą na świecie linie montażową. Pozwoliło to na zmniejszenie kosztów produkcji samochodów, a co z tym idzie także mniejsze ceny. 

Od XIX wieku do dzisiaj

Tak pokrótce prezentowały się początki branży samochodowej. Po wprowadzeniu masowej produkcji samochodów zaczęło pojawiać się coraz więcej producentów jak choćby Chrysler, Hudson. Początkowo to właśnie amerykańskie samochody dominowały także w Europie. Były one jednak dość drogie, więc tacy producenci jak chociażby włoski Fiat Toppolino zaczęli wypuszczać na rynek mniejsze, bardziej uniwersalne modele. Stopniowo trwał rozwój całej branży, który na przestrzeni historii stawał się raz wolniejszy raz szybszy. Tak trwa on do dziś.

Pierwszy polski samochód

Na koniec warto także wspomnieć o pierwszym polskim samochodzie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku przemysł motoryzacyjny był bardzo mało rozwinięty. Zaczęto jednak budować pierwsze zakłady, które na początku zajmowały się jedynie naprawą, czyli tzw. Centralne Warsztaty Samochodowe. Z czasem zaczęły same produkować części. Pierwsze samochody, jakie w nich powstały były opancerzonymi pojazdami wojskowymi. Natomiast pierwsze osobówka została skonstruowana przez Stanisława Panczakiewicza oraz Roberta Gabeau ok. 1923 roku. Samochód ten nosił nazwę CSW T-1.

FAQ

Kto zrobił pierwszy samochód?

Za twórcę pierwszego samochodu uważa się Niemca Karla Benza. Jego dzieło nosiło nazwę Benz-Patent-Motorwagen Nummer 1

Jaki był pierwszy polski samochód?

Pierwszy polski samochód nazywał się CSW T-1. Powstał w ok. 1923 roku. Jego konstruktorem byli Stanisław Panczakiewicz oraz Robert Gabeau.

Kiedy powstał pierwszy samochód?

Benz-Patent-Motorwagen Nummer 1 powstał w 1885 roku.