KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rower elektryczny - glowna
Poradnik Rower Turystyka

Rower elektryczny

Czy znasz rower elektryczny? Miałeś kiedyś okazję na nim jeździć? Pomimo, iż są dostępne już długo na rynku, nie cieszą się zbytnia popularnością. W tym wpisie przybliżymy historię oraz charakterystykę tego niedocenianego pojazdu.

Jak powstał rower elektryczny?

Co ciekawe, pierwsze prototypu powstały już w XIX wieku! Projekt, w którym silnik umieszczono w piaście stworzył Ogden Bolton Junior. Kilka lat po nim, O. W. Libbey wymyślił rower z napędem elektrycznym, na który składały się aż da silniki. Nie działały równocześnie przez cały czas, drugi silnik uruchamiał się podczas podjazdów. Żaden z modeli nie odniósł sukcesu, i dopiero w XX wieku opatentowano  mechanizmy działające do dziś.

Charakterystyka

Rower elektryczny swoje działanie opiera na napędzie. Posiada on akumulator, który napędza silnik o mocy sięgającej 250 wat. W rowerze elektrycznym nie chodzi o zastąpienie siły człowieka, lecz wsparcie. Przez specjalne czujniki momentu obrotowego możliwe jest dostosowanie pracy silnika, który uruchomi się w momencie wzmożonej pracy rowerzysty, na przykład podczas podjazdu. Silnik automatycznie się wyłączy, gdy skończymy jazdę lub osiągniemy daną prędkość.

Co ciekawe, rower z silnikiem o mocy wyższej niż 250W zaliczany jest, w świetle prawa, do motorowerów. Należy go więc zarejestrować i poruszać się tylko po ulicach.

Rower elektryczny z bagażnikiem

Akumulator jest wyjmowany. Należy go ładować korzystając ze źródła prądu elektrycznego. W zależności o typu, jaki zakupimy, czas ładowania jest bardzo różny. Może wynosić 45 minut, a nawet 10 godzin! Różnie jest również w kwestii wydajności, waha się od 30 kilometrów do 120km.

Podsumowując, na rower elektryczny składa się akumulator, silnik oraz czujnik obrotów. Taki pojazd nada się idealnie do jazdy po mieście, jako alternatywa dla auta. Jest idealny, gdyż nie przemęczamy się na trasie, a jego obsługa i eksploatacja jest tańsza i łatwiejsza od pojazdów spalinowych. Jest to jednak drogi rodzaj roweru. Dodatkowo, należy pamiętać o jego regularnym ładowaniu.

Rower elektryczny to naprawdę niedoceniany wynalazek. Oczywiście jest to jeden z droższych modelów, ale z pewnością warty swojej ceny, jeśli cenimy komfort. Warto zainwestować w rower elektryczny i zmienić swoje spalinowe auto!