KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower szosowy w trasie
Poradnik Rower

Rower szosowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rowery szosowe wybierają zazwyczaj zawodowcy, którzy chcą dać z siebie jak najwięcej i wykorzystać możliwości roweru w pełni. Jednak w tym sporcie nie brakuje amatorów, którzy chcieliby sprawdzić się w szybkim poruszaniu się rowerem po jezdni. Ten artykuł kierujemy do każdej osoby, która dopiero chce kupić swój pierwszy rower szosowy – w takich przypadkach najlepiej jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat marek rowerowych i tego, co oferują. Od tego właśnie jesteśmy – chcemy przekazać jak najwięcej wiedzy na temat rowerów szosowych i nie tylko. Mimo, że poniższe informacje będą dotyczyły głównie tak zwanych szosówek, czy kolarzówek, to większość z nich można zastosować do innych typów rowerów.

Wysoka cena = wysoka jakość? Dobre rowery szosowe są drogie.

Zdajemy sobie sprawę, że każdy początkujący chciałby, aby jego rower był jak najbardziej przystosowany do jego wymagań, które w większości przypadków są wygórowane. Niestety, dobre rowery szosowe kosztują bardzo dużo – często więcej niż samochód prosto z salonu. Co stoi za tak dużą ceną? Wszystkie marki z czołówki (Bianchi, Pinarello, Specialized) konkurują ze sobą o wiele czynników, które ich wyróżnią:

  • niska waga
  • wysoka aerodynamika
  • elastyczność ramy

Z tego powodu ceny stale rosną. Jest jednak sposób, aby zaoszczędzić na zakupie roweru – najlepiej jest w takich przypadkach kupić rower używany lub powystawowy np. tutaj: https://rowerszosowy.pl/. Wtedy cena spada o mniej-więcej połowę. Warto zaznaczyć, że przy wyborze takiego roweru warto obejrzeć dokładnie wszystkie zdjęcia lub najlepiej odwiedzić sklep i zobaczyć rower na własne oczy. Jeżeli nie znajdziemy żadnych poważnych wad, to dobrym wyborem będzie zakup właśnie takiego roweru.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru szosowego?

Rowery szosowe to temat, o którym można mówić bez przerwy. Jakie są jednak najważniejsze cechy, jakie powinien mieć rower szosowy, który będzie użytkowany przez amatora lub pół-profesjonalistę? Przede wszystkim rower powinien być lekki – nawet, gdy nie wiemy, czy kolarstwo, to coś co nam się podoba, nie powinniśmy kupować rowerów z ramą stalową lub aluminiową. Nie ma innego wyboru niż rama karbonowa lub wykonana z tytanu. Tylko te materiały gwarantują lekkość i komfortową jazdę. Warto wspomnieć, że ważna jest nie tylko rama, ale także kierownica, przełożenia, a także koła – to one jako jedyne stykają się bezpośrednio z jezdnią – z tego powodu warto kupić jak najlepsze.

To są najważniejsze wymagania, jakie powinniśmy stawiać rowerowi szosowemu, jeżeli zależy nam na wynikach i jak najlepszych czasach. Oczywiście dobry rower nie zrobi z nas kolarzy – potrzeba także ciężkich treningów i zaangażowania.