KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower trekkingowy - walizka
Poradnik Rower Turystyka

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy to prawdziwy podróżnik. Można na nim przemierzyć kawałek świata. Jest niezawodny w długich, bardzo zmiennych trasach. Jaki jest prawdziwy rower trekkingowy?

Opis

Opony są dosyć wąskie, jednak można dobrać grubsze, jeśli takie są nasze wymagania. Im węższe jednak, tym szybsza jazda, a to często jest ważne przy długich podróżach. Rama oraz siodełko dostosowane są do pozycji dość wyprostowanej, jednak nie całkowicie. Chodzi przede wszystkim o komfort jazdy. Najpopularniejszymi kołami są te o średnicy 28 cali, ale znajdziemy również 26 calowe. Sztywność oraz amortyzowanie jest ważną cechą, gdyż nie tracimy wtedy energii na niepotrzebne pedałowanie. Korba ma tarcze 48/36/26, a amortyzator 50 do 56mm skoku, co w zupełności się sprawdza.

Cechą, która jest bardzo charakterystyczna dla tych podróżnych rowerów jest wyposażenie. Wszelkie błotniki, stopki, bagażnik oraz oświetlenie. Często dodaje się również sakwy, a bagaż umieszcza i z przodu, i z tyłu. Im wyższa pólka, tym bogatsze wyposażenie. Na przykład, niektóre modele wyposażone są w oświetlenie dynamo, czy też pompkę. Jednak, składając całe to wyposażenie, otrzymujemy naprawdę ciężki pojazd. Zdarza się, że rower osiąga nawet 50 kilogramów, ale zwykle waga waha się w okolicach 35kg.

rower trekkingowy z koszykiem

Konstrukcja nie jest bardzo mocna, jednak dość sprawna i niezawodna. Te cechy są bardzo ważne na długich trasach w różnych warunkach. Dlatego jakościowo rower trekkingowy musi być dobry.

Jakie są rowery trekkingowe? O dziwo dość szybkie, możemy rozwijać naprawdę zadowalającą szybkość. Zależy ona od ciężaru osprzętu oraz tworzywa (na przykład aluminium). Ogromnym plusem jest również bardzo łatwa modyfikacja roweru, aby dostosować go do aktualnych potrzeb. Jeśli chcemy poruszać się po mieście, usuwamy wszelkie dodatki, ustalamy dogodną pozycję do jazdy i gotowe! Przed wyruszeniem w trudniejszy teren wystarczy na przykład zmienić opony oraz dodać bagażniki. Wszystko własnymi rękami!

Rower trekkingowy – podsumowanie

Ten rodzaj jest naprawdę niezawodny i przydatny. Dzięki swojej uniwersalności możemy użyć go nie tylko do wycieczek, ale również na co dzień. Warto zainwestować w taki pojazd.