KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

ile powietrza w oponach w rowerze
Poradnik Rower Turystyka

Ile powietrza w oponach w rowerze?

Ciśnienie w oponach w rowerze, jak w każdym innym pojeździe, jest bardzo ważne. Źle napompowana opona może mieć dla nas przykre konsekwencje. W najgorszym wypadku może nawet spowodować wypadek. Brak odpowiedniej ilości powietrza w oponach wpływa na nasz komfort jazdy, może także spowodować uszkodzenie dętki. Zatem pompowanie kół powinno być podstawową czynnością, jaką dokonujemy przed wyruszeniem w długą trasę lub po wyciągnięciu roweru po dłuższej przerwie.

Ile powietrza w oponach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ilość powietrza zależy bowiem od rodzaju roweru, masy rowerzysty oraz rodzaju podłoża po którym najczęściej będziemy się poruszać. Producenci opon zaznaczają na bocznej ścianie opony maksymalne ciśnienie, którego nie należy przekraczać.

Przedstawimy teraz przykładowe wartości ciśnienia w oponach. Jednak, należy pamiętać, że są to uśrednione wartości i w zależności od aspektów wymienionych wyżej będą się one różnić.

ile powietrza w oponach

Ile powietrza w oponach? – rower miejski i turystyczny

Za wartość optymalną możemy przyjąć 4 bary. Tutaj jednak też wiele zależy od tego czy opony są węższe (ok. 35mm) czy szersze (ok. 50mm). W przypadku zbliżania się do granicy 35mm, możemy dopompować około 0.5 bara, jeśli będziemy zbliżać się do wartości 50mm, możemy analogicznie zmniejszyć ciśnienie o około 0.5 bara.

Przeczytaj: Centrowanie koła w rowerze, jak to zrobić?

Rower górski

Tu również ciężko określić jedną uniwersalną wartość. Jako średnią można przyjąć 2.2-2.6 bara. Dużo zależy od konkretnego rodzaju roweru, a także od naszej wagi. Im „więcej obywatela”, tym więcej powinno być powietrza w oponach.

Ile powietrza w oponach w rowerze szosowym?

Tutaj również nie jesteśmy w stanie precyzyjnie wyznaczyć ile powinno być powietrza w oponach. W różnych miejscach spotkamy się z informacją, że opona o szerokości 32mm powinna mieć ciśnienie nie mniejsze niż 3 bary. Dla opon o szerokości 28mm średnia wartość ciśnienia powinna wynosić 8 barów. Jednak technologia produkcji opon się zmienia. Warto zatem zapoznać się z informacjami na stronie producenta.

Rower crossowy

Jak się domyślacie, tu też ciężko o precyzyjne dane. W zależności od rozmiaru opon i od wagi użytkownika ciśnienie może się wahać od 3 do 7 barów. Należy znaleźć kompromis pomiędzy niskim oporem toczenia a komfortem jazdy.

Przeczytaj: Regulacja hamulców w rowerze – rodzaje hamulców i porady.

powietrza w oponach w rowerze

Gdzie napompować oponę?

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w temacie pompowania opon, możemy udać się do sklepu ze sprzętem rowerowym. Tam sprzedawca podpowie nam ile należy napompować powietrza, w zależności od rodzaju opony i typu roweru. W większych i mniejszych miejscowościach, spotkamy się coraz częściej z punktami konserwacji rowerów. Punkty takie wyposażone są m.in. właśnie w kompresor, który umożliwia napompowanie opon. Punkty takie często znajdziemy w miejskich parkach, przy dworcach autobusowych czy kolejowych lub wzdłuż popularnych ścieżek rowerowych.

Zawsze możemy wyposażyć się we własną pompkę. Koszt takiego urządzenia to kilkanaście złotych. Choć znajdziemy także pompki automatyczne, których koszt to około 100zł.

Dbajmy o to, aby zawsze mieć odpowiednio napompowane opony w rowerze. Jest to kwestia, nie tylko komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.