KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

jak odpowietrzyć hamulce w rowerze
Akcesoria Rodzaje rowerów

Jak odpowietrzyć hamulce? Instrukcja krok po kroku.

Odpowiednie działanie hamulców jest kluczowe dla bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Gdy są one niedopasowane lub nieodpowiednio wyregulowane, może to prowadzić nawet do wypadku. Jednym z najważniejszych aspektów konserwacji roweru jest regularne odpowietrzanie hamulców. Polega to na usunięciu powietrza z układu hamulcowego i ustawieniu właściwego ciśnienia. Jak odpowietrzyć hamulce? Więcej dowiesz się o tym w poniższym artykule.

O czym dowiesz się z poniższego tekstu:

 • Dlaczego warto odpowietrzać hamulce?
 • Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze?
 • O czym warto pamiętać?

Dlaczego powinno się odpowietrzać hamulce?

Odpowietrzanie hamulców to ważny krok podczas konserwacji roweru. Dlaczego?

Otóż w układzie hamulcowym roweru, ciśnienie powietrza reguluje siłę hamowania. Zbyt duże lub za mała jego ilość może więc doprowadzić, do tego, że hamulce nie będą prawidłowo działały. To z kolei wpływa na bezpieczeństwo jazdy. 

Dlatego zdecydowanie warto podczas konserwacji zadbać o to, aby odpowietrzyć hamulce. 

Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy wymieniamy elementy układu hamulcowego, takie jak klocki, tarcze, lub przewody hamulcowe. Zmiany te  mogą wpływać na ciśnienie powietrza, z tego powodu trzeba pod ich kątem dostosować cały układ. 

W skrócie regularne odpowietrzanie hamulców jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa, gdyż znacząco wpływa na to jak nasz rower hamuje.

Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze?

Instrukcja jak odpowietrzyć hamulce w rowerze? Poniżej instrukcja jak to zrobić krok po kroku.

 • Otwórz zacisk hamulcowy. W przypadku hamulców tarczowych należy wykręcić śrubę zacisku, aby rozchylić klocki hamulcowe. W przypadku typu szczękowego natomiast trzeba pociągnąć dźwignię hamulca, aby rozchylić szczęki.
 • Wykręć nakrętkę odpowietrznika na zacisku hamulcowym. Odpowietrznik znajduje się najczęściej u góry zacisku.
 • Sprawdź, czy w zbiorniczku odpowietrznika znajduje się płyn hamulcowy. Jeśli jego poziom jest zbyt niski, należy go uzupełnić.
 • Włóż kawałek przezroczystej rurki lub przewodu do zbiorniczka odpowietrznika. Zanurz drugi koniec rurki w naczyniu z płynem hamulcowym.
 • Początkowo naciskaj hamulec kilka razy, aż poczujesz opór. Następnie przytrzymaj go.
 • Potem odkręć trochę odpowietrznik, aby uwolnić powietrze. Wtedy możesz usłyszeć syczenie, a z odpowietrznika zacznie wypływać płyn hamulcowy wraz z powietrzem.
 • Po upływie kilku sekund dokręć odpowietrznik i puść hamulec.
 • Następnie sprawdź opór hamulca. Jeśli wciąż jest zbyt mały, powtórz poprzednie trzy kroki aż uzyskasz odpowiedni efekt. 
 • Zamknij zacisk hamulcowy i przetestuj hamulce, aby upewnić się, że napewno działają poprawnie. 

Pamiętaj!

Oczywiście, jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym odpowietrzaniu hamulców, to oczywiście są do wyboru inne opcje. Możesz skontaktować się z mechanikiem lub sklepem rowerowym, aby uzyskać pomoc profesjonalisty. Niewłaściwe odpowietrzanie hamulców może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

FAQ

Po co odpowietrzać hamulce w rowerze?

W układzie hamulcowym roweru, ciśnienie powietrza reguluje siłę hamowania. Zbyt duże lub za mała jego ilość może więc doprowadzić, do tego, że hamulce nie będą prawidłowo działały.

Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze?

Instrukcja, jak krok po kroku to zrobić znajduje się w powyższym artykule.

Kto może profesjonalnie odpowietrzyć hamulce w rowerze?

Jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym odpowietrzaniu hamulców, to możesz skontaktować się z mechanikiem lub sklepem rowerowym, aby uzyskać pomoc profesjonalisty.