KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

jakie koła do roweru
Akcesoria Rower

Jakie koła do roweru wybrać? Czym się kierować?

Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu na świecie, a jazda rowerowa może być zarówno przyjemnością jak i dobrym treningiem. Na jej jakość bardzo istotny wpływ mają koła na jakich porusza się nasz pojazd. Jakie koła do roweru wybrać by były odpowiednie i zapewniały bezpieczeństwo podczas jazdy. Na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, co może być nieco przytłaczające. Poniżej znajdziesz m.in informacje o tym jakie koła wybrać i czym kierować się dokonując tego wyboru.

Czego dowiesz się w tym artykule:

  • Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kół do roweru?
  • Kto może pomóc przy zakupie kół?

Czym się kierować przy wyborze?

Wybór kół rowerowych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj roweru, styl jazdy, czy teren, na którym będziesz się poruszać. Liczą się też oczywiście indywidualne preferencje i upodobania. Oto kilka podstawowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru kół do roweru.

  • Rozmiar kół – każdy typ roweru ma zazwyczaj określony rozmiar kół jakie są mu potrzebne. Inny będzie będzie przeznaczony dla typu górskiego, a inny dla szosowego, czy miejskiego. Upewnij się, że wybierasz koła o odpowiednim rozmiarze do swojego roweru.
  • Szerokość kół – szerokość wpływa na sposób, w jaki koła będą zachowywać się na drodze lub na szlaku. W przypadku rowerów przeznaczonych na szosę wybiera się zwykle węższe koła, które zmniejszają opór powietrza. Natomiast w przypadku rowerów górskich są one szersze, co daje lepszą trakcję na nierównych powierzchniach.
  • Waga kół – to kolejny istotny czynnik. Lekkie koła umożliwiają łatwiejszą jazdę i przyspieszenie, choć często bywają droższe od tych, które ważą więcej. Koła, które są lekkie mogą być szczególnie przydatne na trudnych, górskich trasach.
  • Materiał – bardzo ważna kwestia przy wyborze. Koła do roweru mogą być wykonane z wielu różnych materiałów jak aluminium, karbon, czy stal. Materiał wpływa na ciężar kół, a także ich wytrzymałość i cenę. Popularne są aluminiowe koła ze względu na lekkość oraz stosunkowo niskie ceny.
  • Marka – nie chodzi tu tylko o nazwę marki. Oczywiste jest, że nie każda firma będzie produkować koła takiej samej jakości. Niektóre są znane i popularne wśród rowerzystów, natomiast innych lepiej nie wybierać. Może także zdarzyć się, że koła nieznanej powszechnie marki będą bardzo dobrej jakości i w przystępnej cenie. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre firmy specjalizują się w produkcji kół do danego typu roweru.

Podsumowanie – jakie koła do roweru wybrać?

Podsumowując, to jakie koła będą najlepsze dla Ciebie zależy od wielu czynników. Liczy się typ roweru, jaki posiadasz i  teren, po którym będzie jeździł. Istotny jest oczywiście także budżet. Na rynku dostępne jest jednak wiele modeli kół w przeróżnych cenach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Dobrym pomysłem jest, aby przed zakupem skonsultować sie jeszcze ze sprzedawcą w sklepie rowerowym. Powinien znać się na rzeczy i potrafić doradzić jakie koła do roweru wybrać.

FAQ

Co jest ważne przy wyborze kół do roweru?

Oto kilka podstawowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru kół do roweru. Istotne są: rozmiar, szerokość, waga, materiał oraz marka.

Z jakich materiałów wykonuje się koła rowerowe?

Może to być m.in aluminium, stal lub karbon. Popularne są koła aluminiowe, gdyż ten materiał zapewnia lekkość, przy tym jest też dość tani.

Kto pomoże w zakupie kół rowerowych?

Przed zakupem możesz skonsultować się ze sprzedawcą w sklepie rowerowym. Powinien doradzić, które koła rowerowe najlepiej wybrać.