KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Rowery, zwłaszcza te droższe, bywają bardzo atrakcyjnym łupem dla nie do końca uczciwych osób. Kradzieże rowerów zdarzają się często z uwagi na to, że pojazdy te może uruchomić i użytkować każdy. Rzadko kiedy mają też oznakowania czy numery, po których łatwo jest rozpoznać konkretny model. Rower parkuje się w wyznaczonych miejscach i przeważnie nie stosuje zabezpieczeń poza te domyślne, a one nie są trudne do sforsowania dla doświadczonego złodzieja. Żeby czuć się bezpiecznie i nie drżeć w każdej chwili o dobro swojego jednośladu, warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach chroniących rower przed kradzieżą.

Przemyślane parkowanie

Jednym z prostych, darmowych sposobów jest skupienie się na rozsądnym parkowaniu. Poruszając się w przestrzeni miejskiej należy parkować tam, gdzie „patrzy” przynajmniej jedna kamera, w pobliżu są sklepy lub inne punkty – złodziej przeważnie stara się zminimalizować ryzyko bycia rozpoznanym i złapanym. Dodatkowo warto stosować cokolwiek, co dodatkowo odstraszy chętnego na pojazd, na przykład głośno hałasujący element zabezpieczający lub coś, co tylko właściciel umie bezproblemowo zdjąć z roweru, a obcy będzie długo próbował.
Oszczędne metody można stosować również podczas przechowywania roweru na czas, w którym nie jest on użytkowany. Piwnica czy nawet przedpokój zawsze są bezpieczniejsze niż zwykłe porzucenie pojazdu na klatce schodowej. Prędzej czy później czujność dozorcy czy samego właściciela zawiedzie i złodziej skorzysta z okazji.

Specjalne zabezpieczenia

Poza oszczędnymi i zdroworozsądkowymi sposobami istnieje też bardzo dużo rozwiązań płatnych, o różnym stopniu skuteczności. Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą polega przeważnie na zastosowaniu specjalnego, wzmocnionego łańcucha, kłódki lub blokady na koła. Takie produkty pozwalają zostawić rower w miejscu do tego przeznaczonym i iść gdzieś bez obaw, że po powrocie go tam nie będzie. Najprostsze w użyciu są różnego rodzaju zapięcia, ale i one dostępne są w szerokiej gamie wariantów. Proste zapięcia nie kosztują wiele, ale nie oferują nic poza zwykłym przymocowaniem roweru do elementu instalacji. Droższe są bardziej trwałe i łatwe w obsłudze, odporne na próby przecięcia i inne metody złodziei. Blokady i kłódki również zaczynają się od tych najtańszych i najprostszych. Skuteczność ich zależy od tego, co potrafi złodziej i czym dysponuje, dlatego też ochronę droższych rowerów lepiej zrealizować za pomocą jeszcze bardziej zaawansowanych narzędzi. Wiele nowoczesnych kłódek wyposażonych jest w zamknięcia szyfrowe – sforsowanie takiego zabezpieczenia metodą siłową jest niemalże niemożliwe, a żeby złamać szyfr, również trzeba wykazać się nie lada umiejętnościami i… dysponować czasem.

Zabezpieczenia do rowerów najlepiej zamawiać w specjalistycznych sklepach. Produkt z gwarancją, instrukcją i kupiony w sklepie znanej marki jest bardziej godny zaufania, niż coś nabytego np. na straganie. W skrajnych przypadkach zdarzają się zabezpieczenia spreparowane przez złodziei, czego można uniknąć po prostu nie robiąc zakupów w nieautoryzowanych miejscach.