KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

trasy rowerowe
Poradnik

5 pomysłów na podróże rowerowe po Polsce

Wiosną, latem, a nawet jesienią, wycieczki rowerowe to dla wielu Polaków ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Nasz kraj oferuje mnóstwo różnego rodzaju tras rowerowych o zróżnicowanych stopniach trudności. Na wielu z nich widoki są przednie – warto wybrać się nawet na kilkudniową wycieczkę jednośladem po Polsce i znaleźć miejsca, które nas zachwycą.

Szlakiem latarni morskich – Pomorze Zachodnie

Polskie morze i rower to wspaniałe połączenie. Nasze wybrzeże oferuje wiele szlaków, które pozwolą turystom cieszyć się pięknymi widokami i świeżym nadmorskim powietrzem. Tras jest sporo, warto jednak przejechać jak największy kawałek tuż przy morzu, gdzie często prowadzą oficjalne szlaki. Nieco szerzej podróże rowerowe opisuje autor bloga KrzysztofSkok.pl, w serwisie znajdziesz wiele pomysłów na wycieczki po Polsce. W tym akapicie przywołujemy Pomorze Zachodnie, gdyż rejon ten obfituje po pierwsze w wiele poniemieckich zabytków, a po drugie w piękną przyrodę. Niektóre szlaki biegną tuż przy wybrzeżu, ale warto także zjechać nieco bardziej na południe, by podczas podróży przez maleńkie wioski obserwować domy wybudowane w stylu pruskim.

Beskid Niski sercu bliski – rowerem po okolicach Dukli

Beskid Niski to piękna i pusta kraina. Są tutaj miejsca, w których nie spotkasz drugiego człowieka przez wiele kilometrów, a łąki i łagodne pagórki są siedliskiem niespotykanej zwierzyny i roślinności. W tych rejonach jest wiele pozostałości po dawnych kulturach, wśród których najmocniej wybrzmiewa tradycja łemkowska. Dalej funkcjonują tam cerkwie i inne budowle prawosławne. W Beskidzie Niskim warto przejechać się szlakiem rowerowym „na styku kultur”, prowadzącym od Jasła do Ożennej. Po drodze spotkasz opuszczone wsie i dużo pięknej natury.

Trasy rowerowe Dolnego Śląska

Również Dolny Śląsk nie jest do końca odkryty przez turystów. Rejon ten posiada wiele ciekawych budowli pozostałych po czasach wojny, a także dawne fortece i ruiny zamków. Warto wybrać się zarówno w góry, jak i pojeździć po wsiach i miasteczkach. Jest wiele polecanych tras rowerowych na Dolnym Śląsku, wśród nich jednymi z najbardziej godnych polecenia są Dolina Baryczy, Park Narodowy Gór Stołowych, czy też Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry.

Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich gniazd to przepiękna trasa, obejmująca w sobie dwa województwa – małopolskie i śląskie. To teren pełen ruin zamków i niezwykłej flory, wśród której największe wrażenie robią wapienne ostańce. Główny szlak zaczyna się w Częstochowie, a kończy w Krakowie. Po drodze możemy zahaczać o główne zamki na trasie (Olsztyn, Tenczyn czy Morsko) a także cieszyć się niezwykłą rzeźbą terenu.

Wycieczka rowerowa po dolinie Popradu

Dolina Popradu biegnie w niewielkiej odległości od granicy ze Słowacją, a główne miejscowości na trasie to między innymi Krynica, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, czy Nowy Sącz. Szlak zaczyna się właśnie w Krynicy i prowadzi do Muszyny, następnie wjeżdża się w drugą trasę, która jest częścią europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo11. Dolina Popradu to piękne, rozległe przestrzenie i okrągłe, dumne góry Beskidu Sądeckiego.