KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria rowerowe do warsztatu
Akcesoria

Akcesoria rowerowe do warsztatu

Każdy rowerzysta powinien mieć przynajmniej kilka podstawowych akcesoriów warsztatowych. Choć często są one niepozorne, to mogą okazać się nieocenione w przypadku niewielkiej awarii. Pozwalają również zadbać o odpowiednią pielęgnację roweru, co dobrze wpływa na jego działanie i wydłuża czas eksploatacji poszczególnych elementów.

Nie każda usterka w rowerze wymaga oddawania go do serwisu. Przebita dętka, poluzowana śrubka, rozregulowana przerzutka czy niedokręcony pedał – to wszystko można w prosty sposób naprawić w domowym zaciszu lub nawet na trasie. Warunkiem jest posiadanie odpowiednich akcesoriów, które pozwolą szybko i wygodnie poradzić sobie z trudnościami.

Jakie akcesoria warto mieć zawsze przy sobie?

Istnieje kilka narzędzi, które mogą okazać się szczególnie przydatne na trasie. W pierwszej kolejności należy wymienić łyżki do opon rowerowych. Pozwolą one szybko i wygodnie zdjąć ogumienie oraz wymienić uszkodzoną dętkę. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu nie uszkodzą gumy. Jeśli nie chcemy wozić zapasowej dętki, przydatne mogą okazać się nieco lżejsze łatki i kleje. Jeżeli w naszym rowerze posiadamy opony bezdętkowe, to warto mieć przy sobie specjalne zestawy naprawcze tubeless, składające się z rozwiertaka (zazwyczaj z szydłem) oraz specjalnego sznurka.

Niezwykle przydatne są również narzędziowniki. Zawierają one podstawowe narzędzia, takie jak klucze imbusowe oraz torx, śrubokręty, a nawet rozkuwacze do łańcucha. Są niewielkie, dzięki czemu ich transport nie przysparza żadnych problemów. Mimo kompaktowych rozmiarów mogą jednak pomóc w uporaniu się z niejedną awarią.

Przydatne wskazówki, o czym warto pamiętać przy organizacji wycieczki rowerowej, znajdziesz tutaj: https://roweremposlasku.pl/co-zabrac-na-wycieczke-rowerowa/

Akcesoria warsztatowe do domu

W przypadku narzędzi do domowego użytku, warto wyposażyć się w różnego rodzaju klucze oraz przyrządy, takie jak „bacik” do odkręcania kasety. Ostateczna zawartość prywatnego warsztatu uzależniona jest od tego, co chcemy samodzielnie robić przy rowerze. Podstawą będą klucze do pedałów, a także komplet imbusów i zestaw torx. Bardzo przydatne są też różne szczypce. Niektóre modele pozwolą zacisnąć końcówki na linkach od przerzutek, inne ułatwią zapięcie łańcucha. Równie użyteczne mogą okazać się obcinaczki, za pomocą których skrócimy linki i pancerze, dostosowując je do rozmiarów ramy w naszym rowerze. Taki zestaw w pełni wystarczy do najprostszych czynności naprawczych.

Jeżeli w rowerze zamontowane mamy hamulce tarczowe, to z pewnością przyda się zestaw do ich odpowietrzania. Proces nie należy do skomplikowanych, trzeba jednak przeprowadzić go umiejętnie, bo sprawne hamowanie, to podstawa bezpiecznej jazdy.

Pielęgnacja roweru

Warto zdecydować się też na zakup akcesoriów do pielęgnacji i czyszczenia niektórych elementów. Produkty takie jak gąbki, szczotki, a także różnego rodzaju preparaty, choćby odtłuszczacze, pianki czyszczące, smary czy oleje, pozwolą umyć rower z brudu oraz kurzu, które mogłyby wpłynąć na prawidłowe działanie poszczególnych komponentów, np. amortyzatora. Troska o czystość roweru pozytywnie wpływa nie tylko na jego funkcjonowanie, ale również na czas eksploatacji ulegających zużyciu części, zwłaszcza elementów napędu czy zawieszenia.

Własny warsztat może okazać się dobrym pomysłem

Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze na serwisowaniu roweru, warto zdecydować się na organizację własnego warsztatu. Zima to dobry okres na przystosowanie konkretnego pomieszczenia, np. piwnicy czy garażu, aby na wiosnę było już gotowe do użytku. Można postawić tam stojak serwisowy, który znacznie ułatwia wszelkie prace związane z naprawą bądź czyszczeniem roweru.

Podstawowe czynności, jak czyszczenie jednośladu czy regulacja przerzutek, nie wymagają wielkich umiejętności oraz specjalistycznej wiedzy. W przypadku bardziej skomplikowanych napraw lub pielęgnacji części tak złożonych, jak np. amortyzatory, warto jednak zdać się na profesjonalne serwisy.