KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Bezpieczna jazda na rowerze jesienią
Akcesoria

Bezpieczna jazda na rowerze jesienią

Złota polska jesień dopisuje w tym roku naprawdę piękną, bezdeszczową pogodą, która aż prosi się o przejażdżkę rowerową. Choć oczywiście temperatura powietrza nie pozwala tu na ubranie klasycznego, letniego stroju rowerowego, nic nie stoi na przeszkodzie, by i jesienią poczuć się na rowerze bezpiecznie i komfortowo. Producenci odzieży sportowej doskonale wiedzą, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ciała podczas jazdy czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej – zimne powietrze, wiatr czy niska temperatura to bez właściwej odzieży prosta droga do przeziębienia. Jak przygotować swoją jesienną szafę rowerową i korzystać z pięknej pogody jak najdłużej?

Jesienne spodnie kolarskie

Spodnie z długimi nogawkami to jesienią postawa wyposażenia każdego kolarza. Mocno rozgrzane i nieustannie pracujące podczas pracy łydki muszą być odpowiednio chronione przed wiatrem i niskimi temperaturami, a czasem też niespodziewanym deszczem i przymrozkami. Spodnie muszą być więc nie tylko wygodne, ciepłe i oddychające, nie ograniczające ruchów kolarza i nie powodujące niechcianych otarć, ale też wykonane z materiałów zabezpieczających przed wiatrem czy deszczem. Poszukując odpowiednich spodni warto sprawdzić, czy nogawki zostały wyposażone w odblaski zapewniające dobrą widoczność kolarza na drodze – jesienią robi się ciemno bardzo szybko i trudno wyruszyć bezpiecznie w jakąkolwiek trasę bez odpowiedniego oświetlenia i odblasków!

Przeglądając ofertę sklepu Bikester.pl znaleźliśmy kilka ciekawych opcji kolarskich spodni na jesień. Pojawiły się tu zarówno tradycyjne długie spodnie z elastycznym pasem, jak i cała gama spodni na szelkach. Te drugie, poza wykorzystywaniem wytrzymałego Gore-Tex czy wiatroszczelnych warstw materiału zapewniają dodatkową ochronę nerek i dolnej części pleców, a przy okazji nie zsuwają się podczas aktywniejszej jazdy na trasach górskich czy Enduro.

Koszulki kolarskie z długim rękawem

Równie ważnym elementem jesiennej garderoby kolarza są koszulki z długim rękawem. Latem stawiamy zwykle na pojedynczą, lekką i oddychającą koszulkę, jednak tu warstwy tego typu nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Wybierając się na rower o tej porze roku pamiętajmy przede wszystkim o ubraniu na przysłowiową „cebulkę”. Koszulki o obcisłym, sportowym kroju stanowią doskonała warstwę spodnią lub środkową, chroniąc ciało przed zimnem i wiatrem, a jednocześnie pozwalając skórze oddychać i odprowadzać wodę z jej powierzchni. Koszulki z długim rękawem są też bardzo uniwersalne – z często spotykanych w nich zamkiem na całej długości koszulki mogą zastąpić kurtkę w momencie, gdy pogoda na zewnątrz nie jest jeszcze taka zła.

Alternatywą koszulek obcisłych są oczywiście te, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne, casualowe bluzy. Ich luźniejszy krój sprawdza się doskonale przy jeździe downhill, ale też przy zwyczajnych wyprawach rekreacyjnych – bluza nie ogranicza ruchów, dając szansę na naprawdę komfortową jazdę codzienną. Ciepły, a jednocześnie oddychający materiał zapewnia tu odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem i wiatrem, a przy tym świetnie komponuje się z innymi materiałami – bluzy są dobrym wyjściem w ramach warstwy środkowej stroju „na cebulkę”.

Kurtki kolarskie na jesień

Żaden jesienny strój nie może być kompletny bez właściwie dopasowanej kurtki przeciwwiatrowej! Podczas gdy głównym źródłem ogrzewania ciała są tu koszulki i bluzy ułożone na sobie warstwowo, głównym zadaniem kurtki kolarskiej jest ochrona całości przed deszczem i wiatrem. Z tego też powodu kurtki są tu stosunkowo lekkie i cienkie, choć absolutnie nie bezużyteczne. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście wszelkiego rodzaju softshelle i hardshelle, które wyposażone w technologię Gore Windstopper gwarantują naprawdę solidną ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi.

Dobra kurtka rowerowa na jesień powinna mieć przede wszystkim podwyższony kołnierz zabezpieczający podczas jazdy okolice karku i nie dopuszczający, by wiatr dostał się pod kurtkę od góry oraz solidny ściągacz lub wzmocnioną taśmę na dole, by kurtka nie podwijała się nadmiernie podczas jazdy. Ważne są tu też oczywiście ściągacze na rękawach, dzięki którym te nie będą przemieszczać się podczas jazdy i jednocześnie nie będą ograniczać swobody ruchu kolarza. Profesjonalne kurtki kolarskie mają często dodatkowo przedłużony tył na wzór kurtek typu parka, zapewniający dodatkową ochronę dolnej części pleców i mięśni krzyżowych przed przewianiem.

Odpowiednia odzież rowerowa to jesienią podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Nawet przy pięknej pogodzie łatwo teraz o przeziębienie i wychłodzenie mięśni w trakcie treningu, dlatego też warto przejrzeć swoją szafę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu i uzupełnić ją o najbardziej podstawowe elementy. W końcu szkoda byłoby nie wykorzystać tak wielu okazji do wyciągnięcia roweru na trasę!