KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Bezszwowe stroje rowerowe
Akcesoria

Bezszwowe stroje rowerowe – czy faktycznie są takie dobre?

Na temat strojów odpowiednich na rower powstało wiele mitów. Część miłośników kolarstwa uważa, że nie ma żadnego znaczenia,  w jakim ubraniu się trenuje. Grunt, by odzież była wygodna i nie krępowała ruchów. Profesjonalni sportowcy wiedzą jednak, że wybór stroju na rower ma ogromne znaczenie i bardzo mocno wpływa na ogólny komfort jazdy. Poprzez zły ubiór łatwo można bowiem nabawić się pomniejszych urazów i zniechęcić do dalszej przygody z dwoma kółkami. Absolutnym hitem ostatnich lat są tzw. bezszwowe stroje rowerowe. Czy faktycznie są takie dobre? Co oferują w porównaniu np. do zwykłych spodenek i t-shirta?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle są bezszwowe stroje rowerowe. To typ odzieży sportowej, skierowanej bezpośrednio do kolarzy, którą wykonuje się (mówiąc w największym uproszczeniu) w jednym kawałku. Standardowo ubrania są zszywane z kilku elementów. Na miejscu łączeń powstają wówczas różnego rodzaju zgrubienia i wypustki, które podczas standardowego używania ubrań w niczym nam nie przeszkadzają. Inaczej sprawa ma się jednak przy wysiłku fizycznym, a szczególnie podczas jazdy na rowerze. Podczas tej czynności ciało znajduje się w nienaturalnej dla siebie pozycji i jest narażone na ucisk oraz inne działania poszczególnych bodźców. Dla przykładu – dolne partie ciała mają bezpośrednią styczność z twardym siodełkiem. Zwykłe ubrania tworzone klasyczną metodą mogą powodować u kolarzy otarcia i mikrourazy, które być może nie zagrażają życiu lub zdrowiu, ale na pewno negatywnie wpływają na komfort jazdy.

Bezszwowe stroje rowerowe – co można znaleźć?

Przede wszystkim spodenki. Okolice krocza są u kolarzy wyjątkowo narażone na różnego rodzaju drobne urazy. Brak szwów w szortach ogranicza ryzyko powstania otarć czy innych podobnych podrażnień. Podobnie sprawa ma się z koszulkami. Te bezszwowe nie powinny uwierać i obcierać np. pod pachami czy w okolicach ramion. Bezszwowa jest też bielizna sportowa. Ogólnie techniką tą wykonuje się odzież stanowiącą pierwszą warstwę ubioru, która ma bezpośredni kontakt z ciałem.

Zalety bezszwowych strojów kolarskich

Największym atutem takich strojów jest oczywiście wygoda ich użytkowania. Brak otarć, to zdecydowanie większy komfort w czasie jazdy. To z kolei przekłada się na radość wynikającą z takiej formy aktywności fizycznej. Ponadto, bezszwowa odzież kolarska jest przygotowywana z myślą o miłośnikach dwóch kółek. Do jej produkcji wykorzystuje się najczęściej wysokiej klasy materiały, które pomagają chociażby w odprowadzaniu wilgoci. Stroje te nie krępują ruchów, dobrze przylegają do ciała, ale jednocześnie nie dają uczucia ucisku. Od momentu projektowania zostały skomponowane w celu podniesienia jakości jazdy. Do zalety strojów bezszwowych należy też zaliczyć fakt, że są one coraz powszechniejsze i na rynku istnieje ogromny wybór poszczególnych modeli. To z kolei pozwala dobrać sobie koszulkę czy spodenki odpowiednie do posiadanego budżetu.


Na co zwrócić uwagę kupując stroje bezszwowe?

Na pewno na jakość wykonania. Stroje bezszwowe powinny być tak samo solidne jak standardowa odzież. Jeśli w dotyku trykot lub szorty wydają się liche i podatne na szybkie zniszczenie, lepiej odpuścić sobie zakup takiego sprzętu. Inna sprawa to materiał. Warto spojrzeć na metkę, czy oglądany egzemplarz nie jest wykonany z poliestru. Dla kolarzy zaleca się kupować odzież z oryginalnej włoskiej lycry. Do tego trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe elementy jak chociażby obecność ściągaczy, silikonowych wstawek, wszytą wkładkę (dotyczy spodenek), obecność kieszeni, odblasków itd.