KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

kamizelki odblaskowe dla rowerzystów
Akcesoria

Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe dla rowerzystów? Podpowiadamy!

Jazda na rowerze niewątpliwie jest przyjemnością, rower w wielu przypadkach może też stanowić sensowny środek transportu. Może więc być środkiem do osiągania celu lub też może być celem samym w sobie, jako forma rekreacji i aktywnego wypoczynku. Koniecznie trzeba jednak mieć świadomość tego, że wsiadając na rower stajemy się uczestnikami ruchu drogowego, warto więc zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i o bezpieczeństwo innych, szczególnie jeśli wyjeżdżamy po zapadnięciu zmroku lub też widzimy, że na zewnątrz panują trudne warunki pogodowe. Wielu, nawet doświadczonych rowerzystów nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda jazda w takich warunkach od strony prawnej, a więc co obowiązkowo powinien mieć ze sobą rowerzysta. Warto nadrobić te informacje i zacząć korzystać z tej wiedzy w praktyce.

Kamizelka odblaskowa – czy jest obowiązkowa i co mówią na ten temat przepisy?

Przepisy dotyczące rowerzystów mówią o tym, że obowiązkowym wyposażeniem jest zawsze sprawna lampka rowerowa, zarówno ta przednia jak i tylna. Dodatkowo, po zapadnięciu zmroku wszyscy poza terenem zabudowanym powinni mieć widoczne elementy odblaskowe. Odblaski dla rowerzystów mogą przyjąć rozmaitą formę. To może być opaska na ramię, odblaskowe elementy na ubraniach, a więc na butach czy na kurtce, odblaski na pedałach, rękawy odblaskowe na rower i w końcu najbardziej widoczna – kamizelka. Okazuje się, że jest ona widoczna już ze 150 metrów, zakładanie jej jest więc zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, chociaż niekoniecznie posiadany odblask musi być kamizelką. Noszenie odblasków czy też kamizelki nie powinno być dla nas ani uciążliwe ani niewygodne – nic nas to nie kosztuje, a naprawdę zwiększa to nasze bezpieczeństwo na drodze. Noszenie odblasków posiada wiele zalet, ale największą jest to, że niejednokrotnie może okazać się, że mogą nam one uratować życie.

Kto chociaż raz jechał po zmroku w terenie niezabudowanym za pewne wie, że osoba jadąca poboczem na rowerze bez żadnych odblasków jest właściwie w ogóle niewidoczna i jest to szalenie niebezpieczne zarówno dla niej samej jak i wyprzedzających ją pojazdów. Sama kamizelka to koszt około 10 złotych, a naprawdę może zdziałać cuda. Być może nie stanowi najnowszego krzyku mody, ale warto zawsze mieć ją ze sobą ot tak na wszelki wypadek.

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty, czyli co warto mieć

Obok wymaganych lamp przednich i tylnych warto mieć ze sobą różnego rodzaju odblaski, a także kamizelkę. Do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty należy także kask, który w razie wypadku może uratować nam życie. Kask przydaje się zwłaszcza podczas dłuższych wypraw rowerowych oraz na trasach o wyboistej powierzchni. Dodatkowo, niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy rowerem w noc czy w mgłę czy świeci piękne słońce – dobrym pomysłem, oczywiście oprócz samych odblasków jest ubranie się w różnego rodzaju kolorowe rzeczy, a nie tylko same czarne, które są zdecydowanie najgorzej widoczne na drodze.

Dzięki rozsądnemu podejściu do kwestii bezpieczeństwa możemy dać kierowcy odpowiednio dużo czasu na to, aby zareagował widząc nas na drodze. Pamiętajmy, aby zachować szczególne środki ostrożności w momencie, kiedy widzimy, że warunki pogodowe są złe, jest duża mgła, która utrudnia widoczność, pada gęsty deszcz lub po prostu jedziemy samym poboczem w trenie, który w ogóle nie jest w żaden sposób oświetlony nawet przez latarnie uliczne. Posiadanie odblasków jest szczególnie ważne jesienią oraz zimą, kiedy dzień staje się coraz krótszy i zmrok może nas zaskoczyć będąc gdzieś w trasie.

Możliwość komentowania została wyłączona.