KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rower

Jakie powinny być dobre opony rowerowe szosowe?

Jazda na szosie rządzi się swoimi prawami. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych osiągach to Twój rower powinien być dobrze przystosowany do takiego terenu. Jednym z najważniejszych elementów są oczywiście opony. W poniższym artykule dowiesz się czym cechują się opony szosowe oraz jakie mają plusy i minusy.

Sprawdź też: Opony rowerowe bezdętkowe

rowery szosowe

Niski opór toczenia to podstawa

Rower przeznaczony do jazdy na szosach ma głównie osiągać dużą szybkość. Opony szosowe są więc projektowane tak by mogły z łatwością się rozpędzać i pokonywać trasę. Dlatego opony muszą posiadać gładki bieżnik z małym wzorem. Pozwala to uzyskać mały opór toczenia, który przekłada się bezpośrednio na prędkość. Taka konstrukcja ma jednak też swoje wady. Gładkie opony skutkują tym, że rower ma mniejsza przyczepność do podłoża. Łatwiej będzie więc mógł wpaść w poślizg, szczególnie gdy nawierzchnia jest mokra.

Opony rowerowe szosowe to też aerodynamika

W osiąganiu większych prędkości istotna jest też aerodynamika. Rower szosowy musi łatwo pokonywać opór powietrza. Im lżejszy rower tym o to łatwiej. Producenci opon szosowych starają się więc by ich produkty były jak najlżejsze. Często używa się też w nich lekkich dętek, co dodatkowo zmniejsza wagę kół. Liczy się też to by opony rowerowe szosowe były odpowiednie wąskie, bo to również pozwala łatwiej przecinać powietrze i szybciej jeździć po asfaltowych drogach.

Opony szosowe, czyli wytrzymałość

Jazda po szosach z dużą prędkością narażą opony na zdarcie, przebicia i inne uszkodzenia. Dlatego bardzo ważne jest by były one trwałe. Po pierwsze ma to zapobiegać wypadkom, które na takich trasach mogą być bardzo groźne. Oprócz kwestii bezpieczeństwa chodzi też po prostu o oszczędność. Raczej żaden rowerzysta nie chce co chwila wymieniać opon i wydawać na to pieniędzy. Dlatego do produkcji używa się specjalnych mieszanek gumowych. Mają one zapewnić jak największa wytrzymałość, by opony jak najdłużej przetrwały.

Opony rowerowe semi slick

Semi slick to specjalny rodzaj opon stosowanych najczęściej w rowerach szosowych. Przeznaczone są one do jazdy po drogach asfaltowych ale nadają się także gdy trzeba czasem zjechać z drogi. Dzięki nim rowerzysta może szybko i bezpiecznie pokonywać trasę. Jest to innowacyjna technologia. Opony rowerowe semi slick projektuje się tak, by ich góra była jak najbardziej gładka. Boki mają za to wyraźny bieżnik. Takie rozwiązanie sprawia, że opony typu semi slick sprawdzą się zarówno na asfalcie jak i na bezdrożach.  Cechują się też wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są one idealnym wyborem dla rowerzystów, którzy chcą uzyskać optymalny wybór wydajności, stabilności i bezpieczeństwa na niemal każdym terenie.

Podsumowanie

Gdy chcesz wybrać odpowiednie opony rowerowe szosowe musisz zwrócić uwagę na ich właściwości. Liczy się to, żeby opór toczenia był niski, opony miały jak najmniejszą wagę i były odpowiednio wąskie, a także, żeby wytrzymały zrobiono je z materiałów najwyższej jakości. Jeśli nie jeździsz tylko po asfalcie i czasami musisz zjechać na mniej równe podłoże możesz wybrać opony rowerowe semi slick.

To też może Cię zaciekawić: Rowery XC – co to?

FAQ

Co to opony rowerowe semi slick?

Opony rowerowe semi slick projektuje się tak, by ich góra była jak najbardziej gładka. Boki mają za to wyraźny bieżnik. Takie rozwiązanie sprawia, że opony typu semi slick sprawdzą się zarówno na asfalcie jak i na bezdrożach.

Co daje niski opór toczenia?

Aby uzyskiwać jak najniższy opór toczenia opona musi być gładka i wąska. Dzięki temu można szybciej rozwijać większą prędkość, jednak zmniejsza się przyczepność opon.

Dlaczego opony szosowe muszą być lekkie?

Lekkość opon szosowych pozwala uzyskać lepszą aerodynamikę.