KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Zima na rowerze
Akcesoria

Zima na rowerze, czyli dlaczego warto zainwestować w trenażer

Zima to czas, który nie sprzyja aktywności rowerowej na świeżym powietrzu. Wszystko za sprawą warunków, jakie panują o tej porze roku na dworze. Nie chodzi jedynie o dotkliwe zimno, które dla wielu osób nie musi być przeszkodą, a o śliską nawierzchnię, która może znaczenie utrudniać poruszanie się na rowerze. Rozwiązaniem, które umożliwi zimowy trening, jest trenażer, dzięki któremu możliwa jest jazda na zwykłym rowerze we własnym domu. Czym jest trenażer oraz czy warto w niego zainwestować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest trenażer?

Trenażer to urządzenie stworzone z myślą o osobach, które kochają jeździć na rowerze przez cały rok. To przyrząd umożliwiający wykorzystywanie standardowego roweru w domowych warunkach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów trenażerów, które różnią się od siebie zastosowaniem i konstrukcją. To zarówno trenażery przystosowane do rowerów górskich, jak i tradycyjnych rowerów szosowych. Trenażer jest urządzeniem, do którego podłącza się rower, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie treningu w domowych warunkach. Są one stworzone z trwałych materiałów, a ich rozmiar pozwala na treningi nawet w niewielkich pomieszczeniach. To idealny trening własnej kondycji, ale również ćwiczenie wytrzymałości i różnorodnych technik jazdy.

Występują trzy rodzaje trenażerów do domowego treningu:

  • Magnetyczne – mocowane do ramy roweru, dzięki temu możliwa jest w pełni stabilna jazda. Warto wiedzieć, że magnesy można wyregulować, tak aby symulować jazdę o różnym kącie nachylenia.
  • Rolkowe – stosowane przez zawodowców w celu rozgrzewki przed startem. Brak podparcia wymaga od użytkownika ciągłe trzymanie równowagi, dzięki czemu jazda przypomina standardowy trening na świeżym powietrzu. 
  • Hydrauliczne – do jego wykorzystywania konieczne jest zdemontowanie tylnego koła oraz podpięcie ramy ze specjalną kasetą. Mimo ich skomplikowania pozwalają na jak najlepszą symulację prawdziwej jazdy.
rower

Dlaczego warto zainwestować w trenażer?

Trenażery rowerowe to sprzęt, który już od wielu lat jest chętnie wykorzystywany na siłowni oraz w warunkach domowych. Wszystko za sprawą jego funkcjonalności i korzyści, jakie niesie za sobą jego wykorzystywanie. To idealny sprzęt dla osób, które na co dzień trenują jazdę na rowerze, jednak podczas okresu zimowego są zmuszone do przerwania tej aktywności. Powoduje to spadek kondycji, wytrzymałości oraz osłabienie mięśni. Aby tego uniknąć, warto kupić trenażer, dzięki któremu możliwy będzie trening o każdej porze roku.

Wiele osób traktuje trening z wykorzystaniem trenażera jako dopełnienie tradycyjnego treningu lub zamiennie. Bez względu na to, czy jazda na rowerze to nasze hobby, czy po prostu chcemy zadbać o siebie bądź zrzucić kilka kilogramów, trenażer to świetna inwestycja i wygoda użytkowania. Pozwala na zrealizowanie zaplanowanego treningu. Można siadać i jechać bez względu na warunki pogodowe, porę dnia i śliskość nawierzchni. To również ogromna oszczędność czasu, gdyż nie ma konieczności ubierania się, dbania o czystość roweru czy wyjeżdżania poza ruchliwy teren.

Trenując z wykorzystaniem trenażera rowerowego możemy podczas jazdy oglądać telewizję, czy rozmawiać z bliskimi. Warto pamiętać, że jazda na rowerze z wykorzystaniem tego urządzenia, gwarantuje bezpieczeństwo, gdyż minimalizuje ryzyko upadku. Z pewnością jest to idealne rozwiązanie na zimowe trenowanie, tak, aby kondycja i wytrzymałość mogły pozostać na wysokim poziomie przed nadchodzącym sezonem.