KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

spalanie kalorii na rowerze
Zdrowie

Spalanie kalorii na rowerze. Dlaczego to świetny sposób na zmniejszenie wagi ciała?

Jazda rowerowa to jedna z najskuteczniejszych, a dla wielu także najprzyjemniejszych metod na poprawienie kondycji, czy samopoczucia. To także świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Można ją uprawiać oczywiście na zewnątrz ale także wewnątrz domu. W ciągu ostatnich kilku lat popularność jazdy na rowerze znacznie wzrosła. Jest to związane z ekologią, ale przede wszystkim wiele osób w ten sposób chce zadbać o siebie. Jak wygląda spalanie kalorii na rowerze?

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Dlaczego jazda rowerowa to dobra opcja dla tych którzy chcą zwiększyć kondycję fizyczną oraz zmniejszyć wagę?
  • Jak wygląda spalanie kalorii na rowerze?

Dlaczego jazda rowerowa pomaga poprawić kondycję fizyczną i zrzucić z wagi?

Jazda na rowerze to ćwiczenie, które angażuje niemal całe ciało. Może skutecznie pomóc we wzmocnieniu kondycji oraz zmniejszaniu wagi ciała. Oto kilka powodów dlaczego to bardzo skuteczna forma treningu.

  • Jazda rowerowa wzmacnia mięśnie – wymaga pracy przede wszystkim mięśni nóg, ale także ramion i pleców. Pozwala to wzmocnić te partie ciała.
  • Poprawia wydolność tlenową – jazda na rowerze wymaga intensywnego wykorzystywania tlenu przez organizm. Jeśli uprawia się ją regularnie, to bardzo dobry sposób, aby organizm z większą wydajnością przetwarzał tlen.
  • Spalanie kalorii na rowerze – bardzo skutecznie pomaga ciału spalać kalorie. Szczególnie jeśli ćwiczenia wykonywane są w umiarkowanym lub szybkim tempie. Takie spalanie kalorii może dobrze pomóc w pozbywaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.
  • Jazda rowerowa jest prosta – duża część osób już od dziecka uczy się jeździć na rowerze, przez co w późniejszych latach nie sprawia to żadnego kłopotu. Jednak nawet jeśli nie miało się okazji spróbować rowerowania to nie powinno być to nic trudnego. Dlatego uprawiać jazdę na rowerze może praktycznie każdy. 
  • Stosunkowo niewielki koszt – aby jeździć na rowerze potrzebny jest tylko rower. Owszem, może to być spory wydatek. Jednak na rynku dostępne jest mnóstwo modeli w przystępnych cenach. Trzeba też pamiętać, że w przypadku takiego ćwiczenia jest to jednorazowy koszt, wystarczający raczej na długi okres czasu. Ponadto dzięki rowerowi można nie tylko zrobić efektywny trening. Jest to także doskonały środek transportu.

Spalanie kalorii na rowerze – jak to wygląda

Jazda na rowerze to świetna opcja dla osób, które chcą zmniejszyć wagę ciała. Nie tylko z wcześniej wspomnianych sposobów. Dlaczego jeszcze rower to świetne narzędzie do spalania kalorii? W porównaniu z cięższymi ćwiczeniami, jazda na nim w małym stopniu obciąża stawy. Jest to więc dobry wybór dla osób, które po prostu dość dużo ważą. Jadąc na rowerze trudno o kontuzję, chyba że dojdzie do upadku.

Jak wygląda spalanie kalorii na rowerze? Podczas jazdy organizm wymaga wykorzystywania energii, która jest w nim zmagazynowana. To z jakiego źródła ją pobiera zależy w dużym stopniu od intensywności treningu. Jeśli jest ona umiarkowana, to wtedy zużywana jest głównie tkanka tłuszczowa. W przypadku dłuższej i intensywniejszej jazdy do zapewnienia sobie energii organizm będzie wykorzystywać raczej glukozę. 

Dlatego dla osób, które chcą pozbyć się tłuszczu zaleca się jazdę o umiarkowanie intensywną przez około 40 do 60 minut. Można spróbować także w tym czasie co jakiś czas zwiększyć znacznie prędkość. Oczywiście nie oznacza to, że efekty będą widoczne gołym okiem od razu po jednym treningu. Najlepiej jest postawić na regularność, wtedy spalanie kalorii na rowerze będzie najskuteczniejsze.

Oprócz samej jazdy warto także przyjrzeć się swojej diecie. To co jemy ma ogromny wpływ na nasz organizm i w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną może przynieść bardzo wiele korzyści.

FAQ

Jak jazda rowerowa poprawia kondycję?

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, przede wszystkim nóg. Poprawia także wydolność tlenową, a przy tym to dobry sposób na spalanie kalorii.

Jak jazda rowerowa spala kalorie?

Podczas jazdy organizm wymaga wykorzystywania energii, która jest w nim zmagazynowana. To skąd ją pobiera zależy w dużym stopniu od intensywności treningu. Jeśli jest ona umiarkowana, to wtedy zużywana jest głównie tkanka tłuszczowa. W przypadku dłuższej i intensywniejszej jazdy do zapewnienia sobie energii organizm będzie wykorzystywać raczej glukozę. 

Ile czasu jeździć na rowerze, żeby spalać tłuszcz?

Osobom, które chcą zrzucić zbędną tkankę tłuszczową zaleca się jazdę umiarkowanym tempem przez około 40-60 minut. Ważne, żeby robić to regularnie.