KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rower

Jakie są rowery? – typy rowerów

Na rynku dostępna jest cała gama różnych modeli rowerów. Różnią się one od siebie mniej lub bardziej pod wieloma względami. W takim gąszczu niektórzy mogą się pogubić. Jakie są rowery? Jaki kupić? Który będzie dla Ciebie odpowiedni? Odpowiedzi na te pytania dowiesz się w tym artykule.

Zobacz też: Rowery elektryczne – jaki wybrać?

jakie są rowery

Jaki rower wybrać?

Przy wyborze roweru wszystko zależy od tego jaki typ jest ci potrzebny. Nie każdy jest taki sam i przeznaczony na te same trasy. Najlepiej jeśli wiesz do jakiej jazdy chcesz go wykorzystywać i z jakim podłożem będzie miał najczęściej do czynienia. Inny rower sprawdza się w górach, inny w mieście, a jeszcze inny na mieszanym terenie. Pojazd służący do ścigania się na szosie będzie skonstruowany inaczej od tego, który jest przeznaczony do jazdy po wybojach. Kupno roweru przede wszystkim należy zacząć od zastanowienia się gdzie będziesz jeździć. Gdy już to wiesz, możesz zacząć przeglądać różne oferty.

Jakie są rowery?

Rower MTB – skrót MTB pochodzi od angielskiego określenia na jazdę w górach. Jest to więc rodzaj rowerów przeznaczonych do trudniejszych górskich tras i bezdroży. Muszą byc wytrzymałe, aby dawały radę w ciężkich warunkach. Stosuje się w nich szerokie opony, zaprojektowane tak by miały jak największą przyczepność oraz łatwo pokonywały wyboje na drodze. Muszą być też odporne na przebicia. Ważna w ich przypadku jest też odpowiednia amortyzacja. 

Odmiana rowerów górskich służących do wyścigów w górach to rowery crossowe, zwane inaczej XC.

Rower trekkingowy – ten typ roweru sprawdzi się zarówno na bezdrożach, jak i na asfalcie. Nazwa oznacza rower ‘wędrówkowy’. Oczywiście nie jest on stworzony z myślą o ekstremalnych górskich trasach, ani o wyścigach szosowych. Ma służyć przede wszystkim celom relaksacyjnym. Nada się do miasta, do jazdy leśną ścieżką, nad rzeką. Rowery trekkingowe projektuje się tak, aby radziły sobie na asfalcie, jak i na bardziej wyboistych trasach. Można je określić jako typ uniwersalny, przeznaczony na różne drogi.

Rower szosowy – jak sama nazwa wskazuje służy do jazdy po szosach. Rowery tego projektuje się tak by osiągały duże prędkości. Muszą być zbudowane aerodynamicznie i odpowiednio lekkie by pokonywać opór powietrza. W rowerach szosowych używa się opon dopasowanych pod asfaltowe drogi. Są one mniejsze, węższe i mają gładką powierzchnię. Takie cechy pozwalają uzyskać mały opór toczenia, który pozwala łatwiej się rozpędzać. Ten typ roweru zawodowcy używają do wyścigów, które odbywają się na drogach. Są więc idealnym wyborem dla osób, które zamierzają jeździć na asfalcie i liczy się dla nich głównie szybkość.

Rower miejski – będzie idealny dla osób, które poruszają się głównie po mieście. Sprawdzi się przy zwykłej przejażdżce, czy gdy trzeba na nim dojechać do pracy. Dostępne są w bardzo wielu kolorach. Są skonstruowane tak, by zapewniać jak największą wygodę w czasie jazdy. Koła i opony muszą mieć dobrą przyczepność, która jest bardzo istotna w mieście, gdzie ruch jest duży. Często można znaleźć modele posiadające bagażnik, który pozwala przewozić różne rzeczy.

Rowery – jaki kupić?

Wiedząc jakie są poszczególne rodzaje rowerów i czym się od siebie różnią dużo łatwiej jest wybrać odpowiedni. Musisz także wiedzieć gdzie będziesz jeździć. Gdy masz w planach jazdę w górach lub po bezdrożach najlepszy będzie rower górski. Do miasta sprawdzi się typ miejski, a szosowy do szybkiej jazdy po asfaltowych drogach. Jeśli chcesz czasem pojechać za miasto, a innym razem pojeździć po centrum to idealny będzie rower trekkingowy. Wszystkie rodzaje dostępne są w wielu sklepach, a do wyboru jest mnóstwo modeli o różnych cenach. Najważniejsze jest jednak najpierw wiedzieć, czego się szuka. Wtedy z łatwością wybierzesz rower, który spełni twoje oczekiwania.

To też może Cię zaciekawić: Kiedy w Europie pojawiły się rowery?