KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rowery w europie
Rower

Kiedy w Europie pojawiły się rowery?

Od początku ludzkości środkiem poruszania się były przede wszystkim własne nogi. Później wynaleziono koło, które okazało się rewolucyjne dla transportu i było historycznym przełomem. Z wynalazku naszych przodków w udoskonalonych wersjach korzystamy do dziś. Jednym z pojazdów jeżdżących na kołach jest oczywiście rower. W tym artykule przyjrzymy się temu, jaka jest jego historia, kto był jego twórcą i postaramy się odpowiedzieć na pytanie kiedy pojawił się w Europie.

Zobacz także: Jakie są rowery? – typy rowerów

rowery

Prototyp roweru

Prototyp maszyny przypominającej rower  pojawił się już rzekomo w XVIII wieku. Wykonany były z drewna. Jego konstrukcja tylko trochę przypominałą to co znamy dzisiaj. Polegała na tym, że dwa drewniane koła były ze sobą połączone drewnianym siedzeniem. Jako mechanizm napędowy służyły w nim nogi kierującego. Musiał się on odpychać od ziemi by wprawić koła w ruch. Największą korzyść przynosił więc zjazd z górki. Jednak taki pojazd miał jeszcze inną cechę. Mianowicie koła były skierowane tylko w jedną stronę, więc nie można było nimi skręcać, a co z tym idzie kierować pojazdem. Jeśli XVIII – wieczny ‘rowerzysta’ chciał zmienić kierunek jazdy musiał zejść z pojazdu i po prostu go przestawić Za jego twórcę niektórzy uważają paryżanina Mede de Sivrac` a, lecz inni przypisują tę rolę Niemcowi Karlowi Freiherr Drais von Sauerbrnnowi. Tak więc można przyjąć, że ten wynalazek to pierwszy rower jaki pojawił się w Europie.

Rozwój rowerów

Pierwszy rower napędzany mechanizmem to również dzieło Francuza. Pierre’a Michauxa. Skonstruował on w 1860 roku tzw. welocyped. Miał dwa koła wykonane z drewna, lecz opony były żelazne. Przednie koło było znacznie większe od tylnego. Pojazd wprawiało się w ruch dzięki pedałom umieszczonym na przednim kole. Welocyped ważył dość sporo na dzisiejsze standardy. Nie był zbyt poręczny, jednak nie można odmówić jego twórcy, że wykonał ogromny postęp jeśli chodzi o rowery.

Welocyped nie miał łańcucha. Jego wynaleźli dopiero 8 lat później ludzie o nazwiskach Guilmet i Meyer. Rok po ich wynalazku kolejnych dwóch wynalazców: James Starley i William Hunter uzyskali patent na szprychy zrobione z drutu. dzięki nim koła mogły osiągać bardzo duże średnice. Ci sami ludzie opracowali też niedługo potem bicykl. Nie posiadał on jednak przekładni łańcuchowej. Wyglądem przypominał welocyped, jednak w kołach zamontowano szprychy druciane.

Pierwszy ‘dzisiejszy’ rower

Kiedy w Europie pojawił się rower jaki znamy dziś? W 1885 roku, John Kemp Starley wynalazł rower, który miał dwa koła równej wielkości. Kierownica miała zdolność skrętu, a pojazd posiadał mechanizm łańcuchowy. Był też dużo bezpieczniejszy od swoich poprzedników. Dzięki równym kołom trudniej było o upadek. Wynalazek Anglika nosił nazwę Rover. Słowo to znaczyło tyle co  ‘wędrowiec’. 

Trzy lata później odkryto oponę pneumatyczną, która znacznie wpłyneła na wygodę jazdy. Miała lepszą przyczepność, przez co zwiększała także bezpieczeństwo. Pod koniec XIX wieku rower zaczął się bardzo szybko rozwijać. Powstały pierwsze systemy zmiany przełożeń,, które dały początek przerzutkom. Zaczęto też udoskonalać wynalazek Johna Kempa Starley`a. Opracowano na przykład rowery, które miały być wygodniejsze dla kobiet. Tak powstał więc rodzaj roweru zwany damskim.

Podsumowanie

Do czasów obecnych ‘Rover’ uległ wielu udoskonaleniom. Powstały przeróżne typy rowerów od górskich po szosowe, różniące się od siebie pod wieloma względami. Historia modyfikowania rowerów tak by były przeznaczone dla danego rodzaju terenu zaczęła się w Ameryce. Dziś nie szokują nawet rowery elektryczne. To jednak już inna historia, a nic nie byłoby możliwe, gdyby nie francuskie i angielskie wynalazki.

Sprawdź też: “Jak rowery mogą uratować świat?” – książka

FAQ

Jak powstał rower?

Maszyna przypominająca rower zaczęły pojawiać się ponoć w XVIII wieku. Wykonana była z drewna. Nie można było nią skręcać i aby się ruszyć, trzeba było odpychać się nogami od ziemi.

Jaki był pierwszy rower na świecie?

Za pierwszy rower uważa się welocyped. Powstał w 1860 roku wykonany przez Francuza Pierre’a Michauxa. Welocyped był napędzany mechanicznie.

Kiedy powstał „obecny” rower?

W 1885 roku John Kemp Starley wynalazł rower, który miał dwa koła równej wielkości, posiadał mechanizm łańcuchowy i miał możliwość skrętu. Nosił on nazwę Rover.