KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rower Zdrowie

Rowery elektryczne – jaki wybrać?

Technologia cały czas idzie do przodu i zmienia świat. Nic dziwnego, że dotyczy to także rowerów. W ofercie już od dłuższego czasu oprócz tradycyjnych pojawiają się także elektryczne.  Decyduje się na nie wiele osób. Niektórzy jednak wciąż nie do końca mogą wiedzieć jak to z nimi dokładnie jest. O tym jak wybrać odpowiedni rodzaj elektryczny, jakie ma właściwości i jak sprawa wygląda cenowo dowiesz się poniżej.

Zobacz też: “Jak rowery mogą uratować świat?” – książka

Czym jest rower elektryczny?

Jak sugeruje sama nazwa, jest to rower, który napędzany jest dzięki elektryczności. Nie jest to najnowszy wynalazek, gdyż już w zeszłym wieku głowiono się nad tym jak wykorzystać prąd w rowerze. Obecnie jednak pomysł nie budzi już zdziwienia i jest coraz bardziej popularny. Przykładowo w Holandii już w 2017 roku elektryki stanowiły ponad jedną trzecią wszystkich sprzedanych rowerów. 

Jak działa taki pojazd? Wyglądowo nie różni się za bardzo od tradycyjnych rowerów. Różnica jest natomiast silnik elektryczny umieszczony albo w tylnym lub przednim kole albo gdzieś w środkowej części pojazdu. Nie oznacza to jednak, że rower jedzie całkowicie sam. Silnik odpowiada tylko za tzw. wspomaganie pedałowania. Oznacza to, że wciąż trzeba pedałowac, lecz wymaga znacznie mniej wysiłku. Asysta przy pedałowaniu oraz moc silnika nie jest jednak całkiem dowolna. W Unii Europejskiej przepisy ograniczają moc do 250W,  a wspomaganie jest dozwolone tylko do 25 km/h. Gdy przekroczy się limit trzeba będzie już tylko samemu napędzać rower. Takie przepisy mają sprawić, żeby rowery elektryczne nie poruszały się zbyt szybko. Jest to kwestia bezpieczeństwa.

rower elektryczny

Umiejscowienie silnika jest istotne

Jak wspomniano wyżej silnik może być umieszczony na trzy sposoby. To, gdzie się znajduje wpływa oczywiście na wygląd roweru, ale także na środek ciężkości w pojeździe. Jeśli silnik jest umieszczony w kole, dokładniej w piaście to sprawia, że jest on mniej widoczny. Natomiast środek ciężkości jest rozłożony zależnie od tego na którym kole się on znajduje.

Umiejscowienie silnika na środku roweru skutkuje tym, że jest on bardziej zauważalny. Takie rozwiązanie daje jednak pojazdowi największą stabilność, przez co jest ono bardzo popularne.

Zalety i wady rowerów elektrycznych

Główną zaletą jest to, że wspomaga on pedałowanie. Można je kontrolować za pomocą specjalnych sterowników tak samo jak moc silnika.

 Z tego powodu jest dobrym, rozwiązaniem dla osób starszych. Jeśli chcą dalej cieszyć się z jazdy rowerem, ale nie mają już tyle siły co kiedyś to będzie to dla nich odpowiedni wybór. Sprawdzi się on również dla osób, które chcą dojeżdżać na nim do pracy. Wymaga on mniej wysiłku, więc osoba która nim jedzie automatycznie będzie mniej spocona, gdy dotrze na miejsce. 

Przeważnie akumulatory w tych rowerach potrafią wytrzymać bardzo długo bez ładowania. Z reguły używa się tych litowo-jonowych. Oznacza, to, że bez problemu można rowerem elektrycznym wybrać się na dłuższą wyprawę. Zaletą jest też to, że moc silnika i wspomaganie pedałowania 

Minusem dla niektórych może być waga. Rower elektryczny ma więcej elementów niż tradycyjny. Silnik, akumulator i sterowniki to dodatkowe kilogramy. Producenci jednak starają się zminimalizować różnice i w dostępne stają się coraz lżejsze modele.

Ile kosztują rowery elektryczne?

Ceny rowerów elektrycznych są różne. Wszystko zależy od modelu. Są zarówno droższe jak i tańsze, jednak na ogół kosztują więcej niż tradycyjne. Wynika to tego, że wyprodukować trzeba dodatkowe części, które raczej nie są tanie. Nie oznacza to też, że każdy rower elektryczny będzie droższy od zwykłego. W obu grupach są zarówno modele bardzo drogie jak i bardzo tanie. Oferta jest więc szeroka i jest w czym wybierać.

Podsumowanie

Choć głównie rowery elektryczne wykorzystywane są do jazdy w mieście, nie oznacza to że nie ma dostępnych innych typów niż miejski i trekkingowy. Obecnie produkuje się zarówno modele przeznaczone w góry, na szosę, a nawet crossowe, czy gravelowe. Często zastępują też niektórym samochód, gdyż mogą oszczędzić na paliwie, a mimo to bez większego wysiłku dojechać na miejsce. Nieustannie trwa rozwój rowerów elektrycznych i cały czas pojawiają się nowe modele. Już teraz w sklepach każdy może znaleźć dobry dla siebie.

To też może być ciekawe: Kiedy w Europie pojawiły się rowery?

FAQ

Jakie są zalety rowerów elektrycznych?

Przede wszystkim rower elektryczny jest wyposażony w silnik, który wspomaga pedałowanie. Jazda na nim wymaga więc mniej wysiłku niż jazda na klasycznym rowerze.

Czy rowery elektryczne są droższe od kalszycznych?

Tak, na ogół rowery elektryczne są droższe.

Ile waży rower elektryczny?

Wiele zależy od danego modelu. Zazwyczaj jednak ważą więcej niż tradycyjne rowery.