KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

fotelik rowerowy
Akcesoria

Jazda na rowerze a przygotowanie na narodziny dziecka

Bardzo dużo par uważa, że po narodzinach dziecka nie będzie czasu na dotychczasowe rozrywki. Rodzice skupiają się głównie na wychowaniu dziecka, zapominając o rzeczach, które im sprawiają przyjemność. Czy narodziny maleństwa stanowią tak duże ograniczenia dla naszego życia? Otóż pragniemy zmienić to nieprawidłowe myślenie, bo jest wręcz przeciwnie. Mając małe dziecko, nie powinno się rezygnować z innych atrakcji, tylko już od najmłodszych lat, należy aktywnie spędzać czas z maluchem. Jazda z dzieckiem na rowerze to świetny pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu. Warto się jednak do takiej podróży odpowiednio przygotować, tak aby naszemu maluszkowi było wygodnie i czuł się bezpiecznie. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zakup fotelika rowerowego.

Kiedy można wraz z dzieckiem zacząć przygodę z wycieczkami rowerowymi?

Chcąc podróżować z dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 9 miesiąca życia, warto w pierwszej kolejności zdecydować się na zakup przyczepki rowerowej. Na foteliki rowerowe najlepiej jest się przerzucić, gdy dziecko skończy roczek, albo nawet 2-latka. Najważniejsze, aby dziecko w tym czasie miało już bardzo dobrze wyrobione mięśnie szyi, odpowiadające za bezpieczne podtrzymywanie główki. Najlepszym jednak okresem początkowym do jazdy w foteliku rowerowym jest moment, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie chodzić. Określa się, że foteliki mogą być używane aż do 6 roku życia, wszystko zależy od wagi dziecka i jego umiejętności samodzielnej jazdy. Większość fotelików jest tworzonych do wagi 22 kg.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy?

Decydując się na zakup fotelika rowerowego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. W pierwszej kolejności istotna będzie waga maluszka. Maksymalne obciążenie większości fotelików wynosi 22 kg, jednak na rynku można znaleźć modele z większym obciążeniem wykraczających poza normę. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest montaż fotelika. Wyróżnia się dwa sposoby montażu, mianowicie najpopularniejszy, czyli na bagażniku luba drugi na kierownicy. Montowanie na bagażniku wybiera największa ilość osób, ze względu na wygodę oraz szybki sposób zamocowania. Dużym minusem jest jednak brak amortyzacji, przez co wszystkie dziury i nierówności są przekazywane na fotelik. Mocowanie za kierownicą jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy mieć dziecko cały czas pod kontrolą. Dodatkowo swoimi ramionami chronimy maleństwo, jednak minus są ograniczone ruchy kierownicy. Przeznaczone jest dla małych dzieci, które ważą nie więcej niż 15 kg. Najistotniejsze jest jednak, aby dziecko w foteliku rowerowym było bezpieczne. Przy zakupie, należy zwrócić uwagę na wszystkie pasy, czy są sprawne oraz, czy fotelik spełnia wszystkie normy i atesty bezpieczeństwa.