KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

pojazdy elektryczne przyszłości
Turystyka

Pojazdy elektryczne – przyszłość, która opanowuje teraźniejszość

Choć pojazdy elektryczne byly jednymi z pierwszych pojazdów, dzięki którym przemieszczali się ludzie, bo genezy ich powstania doszukiwać się możemy już w latach 30stych XIXw. to do niedawna były jedynie alternatywą z przyszłości, a nie praktycznym rozwiązaniem. Dziś coraz częściej myślimy o środowisku i próbujemy za wszelką cenę ograniczyć emisję spalin. Na ulicach większych miast aż roi się od skuterów elektrycznych czy hulajnóg, ale większą popularnością cieszą się również samochody elektryczne. Zwiększony popyt na elektryczn alternatywy zauważyć możemy również po rosnącej ilości stacji ładowania samochodów elektrycznych. Oprócz firm, które zajmują się tzw. carsharringiem, czyli wypożyczaniem samochodów, czy to na minuty czy na dłuższy, określony czas.

Zalety samochodów elektrycznych

Bezdyskusyjnie pojazdy elektryczne to ogromna korzyść dla środowiska, ale jaka jest druga strona medalu? Z czym muszą poradzić sobie osoby, które zdecydowały się na pojazd elektryczny? 

Główną zaletą, która zapewnia przewagę, jeśli chodzi o samochody elektryczne jest bez wątpienia koszt użytkowania. Energia elektryczna, a konkretniej jej cena jest łatwiejsza do przewidzenia niż ulegające ciągłym zmianom ceny paliw. Wielu ludzi stawia na alternatywne sposoby uzyskania energii, co również wpływa na obniżone koszty. Dodatkowym atutem w kwestii finansów za użytkowanie są stacje ładowania samochodów elektrycznych- niektóre są darmowe, a nawet te płatne pozwalają zaoszczędzić więcej pieniędzy niż w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi. 

Oprócz kwesti finansowych samochód napędzany energią elektryczną to także spore udogodnienia. W wielu krajach, zwłaszcza w zabytkowych dzielnicach samochody z silnikiem spalinowym mają zakaz wjazdu. Z takich zakazów zwolnione są pojazdy elektryczne. W Polsce samochody elektryczne mogą liczyć na uprawnienie do korzystania z pasa przeznaczonego dla autobusów i taksówek, tzw. bus pasa oraz do darmowego parkowania, co w centrum pozwala zaoszczędzić sporo czasu, nerwów, a przede wszystkim pieniędzy. 

Warto też zwrócić uwagę na zalety jeśli chodzi o bezpieczeństwo kierowcy. Zdaniem ekspertów, ze względu na brak paliwa, ani innych substacji, które w przypadku wypadku mogą skutkować wybuchem samochód elektryczny jest znacznie bezpieczniejszy.

Wady samochodów elektrycznych

 Pomimo licznych zalet, nie można zapominać o cechach negatywnych, które uznawane są za wady samochodów elektrycznych. Jednym z głównych ograniczeń, które mogą zniechęcić do zakupu jest bez wątpienia cena. Auta elektryczne są często kilkukrotnie droższe niż inne samochody tej samej klasy. Oprócz kosztów zakupu, osoby zainteresowane muszą liczyć się również z innymi kosztami, związanymi z przystosowaniem swojego domu do posiadania takiego pojazdu. Specjalne urządzenia czy okablowanie, niezbędne do ładowania samochodu to często wydatek sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Kolejną, główną wadą, która stanowi ograniczenie jest zasięg samochodu. Obecnie produkowane modele, są w stanie przejechać na jednym naładowaniu odległość w granicy 100-200 km. Należy pamiętać, że dystans ten może ulegać zmniejszeniu za sprawą używanych funkcji samochodu, czy nawet temperatury. Wizja dalekich wycieczek samochodem elektrycznym może wydawać się odległa, ze względu na stacje ładowania samochodów elektrycznych, a raczej ich ograniczoną ilość. Pocieszający może wydawać się fakt, że szacuje się, iż w roku 2020 w Polsce będzie dostępnych około 200 takich stacji. W chwili obecnej jest ich około 100. Jeśli chodzi o przeznaczenie aut elektrycznych to póki co jest to dobra opcja dla osób, które poszukują auta do przemieszczenia się po mieście. W kategorii długich tras faworytem wciąż zostają auta z silnikiem spalinowym. 

Jak wygląda ładowanie pojazdów elektrycznych w Polsce?

Oprócz instalacji stacji ładowania w swoim domu mieszkańcy dużych miast mogą postawić na stacje ładowania samochodów elektrycznych. W internecie znajdziemy mape z informacjami o ich lokalizacji oraz o parametrach. Trzeba pamiętać, że stacje ładowania samochodów elektrycznych dzielimy na prędkość ładowania. Dostępne są 3 rodzaje- zwykłe, szybkie i ultraszybkie (które mają pojawić się do 2020). 

Podsumowując, samochody elektryczne to ogromna korzyść dla środowiska i umiarkowana korzyść dla posiadacza. Bezpłatne parkingi, bus pas oraz mniejszy koszt użytkowania otrzymujemy w zamian za większą cenę samochodu, ograniczony zasięg i dodatkowe inwestycje potrzebne do przystosowania domu, aby usprawnić korzystanie z samochodu. Polska coraz bardziej rozwija się, jeśli chodzi o udogodnienia dla posiadaczy samochodów elektrycznych, a kolejne lata będą przełomowe i przyniosą jeszcze więcej wygody dla dbających o środowisko kierowców.