KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower górski
Akcesoria Poradnik Rower

Rowerem w góry, czyli opony rowerowe MTB

MTB to pojęcie na pewno znane miłośnikom rowerów górskich. Skrót pochodzi od angielskiej frazy mountain biking, która oznacza po prostu kolarstwo górskie. W poniższym artykule przyjrzymy się nie tyle samej dziedzinie, a oponom, które stosuje się w nich stosuje. Przedstawiamy opony rowerowe MTB.

opony rowerowe MTB

Górskie szlaki to ich specjalność

Tak więc opony MTB używane są w rowerach górskich. Ten specyficzny typ musi spełniać określone funkcje. W góry nie pojedziemy przecież zwykłym miejskim ani szosowym rowerem. Po prostu nie nadają się do tego. Górski rodzaj skonstruowany jest nieco inaczej. W trudnych terenach, po jakich niewątpliwie musi się poruszać ważne jest kilka rzeczy. Po pierwsze nie może się ślizgać. Górskie trasy często są wyboiste, kręte i najeżone ostrymi kamieniami, a nasz pojazd nie może wpadać w poślizgi na zakrętach. Liczy się więc przyczepność do podłoża. Na trudnych terenach łatwo również o przebicie opony. Najczęściej skutkuje to utratą kontroli, co w przypadku takich szlaków może być bardzo niebezpieczne. Rower górski musi więc być dostosowany do tych czynników.

Opony MTB – czym są?

Jednym z najważniejszych elementów w rowerze są opony. Bez nich oczywiście nigdzie nie da się pojechać. Zapewniają też bezpieczeństwo i komfort jazdy. Do rowerów górskich najlepsze są  opony rowerowe MTB, lub inaczej górskie. Jak sama nazwa wskazuje są specjalnie zaprojektowane do trudnych tras. Wykonuje się je ze specjalnej mieszanki gumowej. Sprawia ona, że opony są bardziej trwałe. Wytrzymują więc jazdę po ostrych kamieniach i nierównym terenie i dużo trudniej o przebicie. Są również szersze i grubsze. Dzięki tym cechom można przejechać po większych wystających przeszkodach bez większego trudu. Pomaga w tym też szczególny bieżnik w oponach MTB. Jest on większy, z wyraźniejszym wzorem i posiada większe klocki. Dodatkowo często górskie opony mają dodatkowe wypustki po bokach, co jeszcze bardziej zwiększa przyczepność. Dzięki tym cechom, rower dużo lepiej trzyma się podłoża i nie wpada łatwo w poślizgi nawet na śliskich i nierównych nawierzchniach.

opona MTB

Jak zadbać o opony rowerowe MTB

Zawsze, niezależnie od typu i przeznaczenia warto dbać o opony. Jeśli zaś chodzi o górskie to przyda się im wyjątkowe zadbanie. Muszą w końcu wytrzymywać więcej i być bardziej odporne. Producenci co prawda wciąż starają się używać materiałów, które wytrzymują dłużej. Jednakże nic tak nie przedłuży życia Waszych opon jak regularna konserwacja.

Nie jest to skomplikowana sprawa. Wystarczy przed każdą jazdą sprawdzać ich stan. Zobaczcie, czy nie ma żadnych poważniejszych uszkodzeń jak na przykład przebicia. Ważne jest także ciśnienie w oponach. Po prostu muszą być dobrze napompowane, co zapewni maksymalne osiągi. Dobrze, gdy regularnie czyści się opony, ponieważ drobne kamyki i inne drobiazgi, które mogą utkwić w rowkach też wpływają na przyczepność.

Kierując się tymi zasadami z łatwością zadbasz o swoje opony rowerowe MTB i będziesz mógł bez obaw cieszyć się jazdą górskimi trasami.

Sprawdź też: Szukasz opon do roweru? – Postaw na Mitas!

FAQ

Jakie są cechy opon rowerowych MTB?

Mają większy bieżnik i głębsze rowki, co zwiększa przyczepność. Są też większe i szersze niż opony przeznaczone do rowerów miejskich i szosowych.

Co oznacza MTB?

MTB to skrót od słów „mountain biking” Po polsku jest to po prostu kolarstwo górskie.

Z czego robi się górskie opony rowerowe?

Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się specjalne mieszanki gumowe, które mają zapewnić większa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.