KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria Rower

Antyprzebiciowe opony rowerowe: idealne do miasta

Opony rowerowe to jeden z najważniejszych elementów w rowerze. Jedną z ich najważniejszych funkcji jest zapewnienie bezpiecznej jazdy.

To istotne zwłaszcza w mieście, gdzie cały czas ma się styczność z innymi uczestnikami ruchu. Istotny więc jest wybór odpowiednich opon do roweru miejskiego. W artykule przyjrzymy się bliżej oponom antyprzebiciowym.  Poznamy ich właściwości, zalety i wady. Wyjaśnimy, dlaczego są one tak wyjątkowe.

Zobacz także: Personalizacja roweru – kolorowe opony rowerowe i wiele innych

Plusy opon antyprzebiciowych

Jak sama nazwa wskazuje, mają one być odporne na przebicia. Zaprojektowane muszą być więc tak, by były odporne na różne ostre przedmioty lub nawierzchnie. Do ochrony przed tym służa specjalne wkładki, które wzmacniają oponę. 

Żeby uzyskać odpowiedni efekt, producenci zazwyczaj używają lekkich, ale trwałych materiałów jak na przykład kevlar. Wykorzystuje się go też m. in przy tworzeniu kamizelek kuloodpornych. Użycie tego typu tworzywa oprócz dużej wytrzymałości ma zapewnić też maksymalną lekkość. Wszystkie te cechy powodują, że idealnie sprawdzają się w mieście, które z racji na duży ruch jest jednym z najgorszych miejsc gdzie można przebić oponę. Ważną zaletą jest też to, że opony antyprzebiciowe są dostępne w bardzo wielu modelach, czy nawet kolorach. Nie jest to więc w żadnym wypadku towar ekskluzywny i każdy chcący cieszyć się bezpieczną jazdą znajdzie coś dla siebie.

Jakie są wady opon antyprzebiciowych?

Mimo wszystkich swoich pozytywnych aspektów opony rowerowe antyprzebiciowe mają też pewne wady. Nie przykrywają one w żadnym stopniu zalet, mimo to istnieją. Spośród nich wymienić można przede wszystkim ciężar., Pomimo tego, że firmy starają się uczynić je jak najbardziej lekkimi. Opony tego typu zawsze będą niestety cięższe od innych rodzajów. Mają też większy opór toczenia, co sprawia, że rower będzie poruszał się mniej płynnie niż na tradycyjnych oponach. Jednak ich głównym zadaniem ma być zapewnienie bezpieczeństwa, więc decydując się na ich zakup trzeba liczyć się z tym, że nie będą tak samo szybkie jak mniej wytrzymałe odpowiedniki. Jeśli już mowa o kupowaniu to na pewno trzeba powiedzieć także o cenach. Zużycie większej ilości materiału do produkcji przekłada się też na wyższe koszta, a co z tym idzie – również ceny. Opony rowerowe antyprzebiciowe są więc też z reguły droższe. Nie oznacza to jednak, że trzeba wydać na nie majątek. Oczywiście są bardzo drogie modele, ale wśród całej gamy dostępnych każdy może znaleźć ten na swoją kieszeń.

To może Cię zaciekawić: Niezbędny element wyposażenia rowerzysty: opony zimowe

Jak o nie zadbać?

Opony rowerowe antyprzebiciowe wymagają trochę więcej uwagi niż tradycyjne. Oczywiście jeśli chce się uzyskać jak największą wytrzymałość oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poniżej kilka wskazówek jak o to dbać.

  •  Przed każdym wyjazdem sprawdź stan opon. Upewnij się, że nie posiadają żadnych widocznych uszkodzeń.
  •  Używaj odpowiedniego rodzaju pompki, aby odpowiednio napompować opony.
  •  Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że są one odpowiednio napompowane.  
  •  Używaj odpowiedniego rodzaju dętek, aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko przebicia opony.

Antyprzebiciowe opony rowerowe – gwarancja bezpieczeństwa

Podsumowując, ten typ opon jest wyjątkowo przydatny do jazdy po mieście. Przebicie opony najczęściej skutkuje utratą panowania nad rowerem, co jest szczególnie niebezpieczne w miejscu, gdzie oprócz nas jest pełno innych uczestników ruchu jak samochody, piesi i inne rowery. Warto więc wydać nawet kilka złotych więcej, jeśli na pierwszym miejscu stawiasz bezpieczeństwo.

Sprawdź też: Rowerem w góry, czyli opony rowerowe MTB

FAQ

Jakie są zalety opon rowerowych antyprzebiciowych?

Opony antyprzebiciowe zawierają zazwyczaj specjalne wkładki, które mają zapewniać większą wytrzymałośc i odporność na przebicia.

Ile kosztują antyprzebiciowe opony rowerowe?

Ciężko określić, gdyż ceny są różne. Z reguły jednak są one droższe niż zwykłe opony.

Jakie są Wady opon antyprzebiciowych

Zazwyczaj są cięższe niż zwykłe opony.