KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria Rodzaje rowerów

Jak zrobić stojak na rowery?

Jak można połączyć zamiłowanie do rowerów i majsterkowanie? Dobrym pomysłem jest wykonanie drewnianego stojaka na rower. Może to wydawać się za trudne, jednak nic bardziej mylnego!  Z poniższego tekstu dowiesz się jak możesz to zrobić w łatwy sposób.

Sprawdź też: Jak przewozić rowery samochodem?

Co będzie potrzebne do zrobienia drewnianego stojaka?

Materiały: 

-deski lub listewki

-wkręty do drewna

Narzędzia:

-kątownik

-wiertarko-wkrętarka

-ołówek 

-metr stolarski

-piła do drewna

Jeśli chcesz, możesz później wykończyć swój stojak lakierem lub farbą do drewna. W takim przypadku przyda Ci się jeszcze pędzel.

narzędzia stojak na rowery

Sposób wykonania – ja zrobić stojak na rowery?

Stojak składa się z podstawy, ramy oraz przegródek. Do ich wykonania użyj desek lub listewek, które musisz w tym celu odpowiednio przyciąć. Długości zależą od Ciebie, jednak deski w podstawie i w ramie muszą być zawsze dłuższe. Te przeznaczone na przegródki krótsze i trzeba je przyciąć na końcach pod kątem 45 stopni. Aby zrobić to precyzyjnie użyj kątownika.

Warto także wyszlifować deski. Do tego najlepiej użyć papieru ściernego.

Kolejny krok to skręcenie podstawy. W tym celu należy wywiercić dziury w odpowiednich miejscach w czterech deskach. Mają być połączone ze sobą w kształt prostokąta. Aby to zrobić wkręć wkręty do drewna we wcześniej wywiercone otwory. Tak powstanie podstawa stojaka. 

Następnie trzeba wykonać ramę. Do tego będą potrzebne trzy deski. Połącz je z jedną z dłuższych krawędzi podstawy, tak aby razem z nią tworzyły prostopadły do podstawy prostokąt. 

Jeśli podstawa i rama są już ze sobą połączone, zostało już tylko zamontować przegrody. Przykręć je do górnej krawędzi ramy oraz wolnej dłuższej krawędzi podstawy. Przegrody mają trzymać koła roweru. Ilość przegródek zależy od tego jak dobrane były długości desek. Generalnie im dłuższa podstawa i rama , tym więcej przegródek można zamontować do stojaka.

Zobacz także: Opony rowerowe bezdętkowe

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki tej krótkiej instrukcji uda Ci się wykonać własnoręcznie stojak. Będzie on na pewno funkcjonalny i dobrze spełni swoją rolę. Jest też tani w wykonaniu. materiały do jego wykonania można pozyskać nawet z europalety. Oczywiście droższe są narzędzia jak wiertarko-wkrętarka, ale jeśli szukasz instrukcji jak samodzielnie zrobić stojak na rowery to pewnie ją już posiadasz. Powodzenia!

To też może być interesujące: “Jak rowery mogą uratować świat?” – książka

FAQ

Z czego zrobić stojak na rowery?

Dobrze sprawdzą się drewniane deski lub listewki.

Jakie narzędzia są potrzebne, aby zrobić stojak na rowery?

Potrzebna będzie wiertarko-wkrętarka i piłka do drewna. Przyda się także ołówek, metr stolarski oraz kątownik.

Czym połączyć elementy stojaka z drewna?

Najlepiej użyć do tego wkrętów do drewna.