KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

efekty jazdy na rowerze
Rower

Po jakim czasie zobaczysz i jakie są efekty jazdy na rowerze?

Wielu z nas już jako dziecko potrafiło spędzić godziny na rowerze. Wtedy jeszcze ważniejsza była dla nas dobra zabawa, a skutkiem ubocznym było lepsze zdrowie. Jednak, gdy jesteśmy starsi zastanawiamy się, jakie są efekty jazdy na rowerze? Zatem, czy warto jeździć np. codziennie do pracy lub po pracy? Czy może traktować rower jako rozrywkę i możliwość spędzenia czasu ze znajomymi lub z rodziną, a kwestie zdrowotne zrzucić na drugi plan?

Efekty jazdy na rowerze – kiedy zauważysz zmiany?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego ile czasu spędzimy na rowerze. Również, jak w przypadku każdego treningu, ważne będą dodatkowe okoliczności. Sposób odżywiana i inne aktywności fizyczne wpłyną także na efekty jazdy na rowerze. Zakładając hipotetycznie, że będzie to nasza jedyna aktywność, na której skupimy 100% swojej uwagi, możemy zauważyć pierwsze efekty już po miesiącu. Warto, jednak pamiętać, że nasz organizm musi się regenerować. Najlepiej zatem rozłożyć nasz trening na 3-4 dni w ciągu tygodnia, najlepiej z dniem przerwy pomiędzy.

Zobacz także: Jaki rower stacjonarny wybrać do domowego treningu?

efekty jazdy na rowerze

Ile spalisz kalorii po godzinie jazdy?

To zależy, głównie od czynników o których można przeczytać wyżej. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wiek, waga i kondycja fizyczna. Średnio można przyjąć, że 25km jazdy, to około 1000 spalonych kcal. 1 godzina intensywnej jazdy pozwoli spalić około 500 kcal. Możemy zatem policzyć, że jeżdżąc 2 godzinny dziennie, 3-4 razy w tygodniu, spalimy 3000-4000kcal. Często zakłada się, że aby stracić kilogram trzeba spalić 7700 kcal. Zatem, już po 2 tygodniach jazdy na rowerze powinniśmy stracić pierwsze kilogramy. Oczywiście te dane są uśrednione i każdy organizm inaczej reaguje na wysiłek, dlatego nie załamuj się, gdy po pierwszy tygodniach nie zauważysz spadku wagi. Nie zapominaj, że jazda na rowerze, to nie tylko spalone kilogramy, ale także wiele innych korzyści.

Efekty jazdy na rowerze – elementy profilaktyki

Prawie tak samo ważnym, o ile nie ważniejszym efektem jazdy na rowerze, jest wpływ na nasz organizm i nasze samopoczucie. Regularna jazda na rowerze, obniża ryzyko chorób serca, zachorowania na miażdżyce, udarów i zawałów. Obniży się również poziom złego cholesterolu i unormuje się poziom cukru we krwi. Kolejnym pozytywnym efektem treningu rowerowego jest wpływ na naszą psychikę. Jeżdżąc na rowerze dotleniamy nasz organizm, co dobrze wpływa, choćby na nasz sen i radzenie sobie ze stresem. Podniesie się nasz poziom hormonów szczęścia, czyli endorfin, co w efekcie pozwoli nam się zrelaksować i łagodzić stres. Staniemy się bardziej efektywni w pracy i mniej „zmęczeni życiem”.

Efekty jazdy na rowerze – modelowanie sylwetki

Nie ma wątpliwości, ze podczas jazdy na rowerze najmocniej pracują nasze nogi. Szczególnie mocno działają mięsnie czterogłowy i dwugłowy. Zatem trening ten pomoże wyrzeźbić łydki uda, a także pośladki. Nasz kręgosłup oraz brzuch, również skorzystają podczas jazdy.

Dodatkowe efekty jazdy na rowerze

Oprócz elementów zdrowotnych, nie bez znaczenia są również elementy społeczne i środowiskowe. Jazda na rowerze, może być świetnym planem na rodzinny weekend w lesie, puszczy lub w innych ciekawych miejscach. Coraz więcej ścieżek rowerowych powstaje, np. wzdłuż rzek czy jezior. Innym aspektem, o którym nie możemy zapominać, jest ochrona środowiska. Zastąpienie dojazdu do pracy samochodem, na rzecz roweru, pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na klimat.

Chcesz kupić rower, sprawdź czym jest przelicznik wzrostu i jaką wielkość roweru dobrać?

efekty jazdy na rowerze

Czy każdy może jeździć na rowerze?

Osoby cierpiące na zaawansowane choroby serca, układu krążenia, problemy z kręgosłupem i stawami powinny unikać jazdy na rowerze. Również kobiety w ciąży, powinny być ostrożne. W tych sytuacjach warto skonsultować się z lekarze i zasięgnąć rady w sprawie tego czy możemy w ogóle jeździć na rowerze, a jeśli tak, to jak długo i ile razy w tygodniu.

O czym należy pamiętać

Przede wszystkim podczas jazdy na rowerze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Sprawdź, czy twój rower jest sprawny Jeśli poruszasz się drogami publicznymi lub ścieżką rowerowa dostosuj się do przepisów ruchu drogowego i bądź uprzejmy dla innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych.

Jeśli chcesz uzyskać dobre efekty jazdy na rowerze, twój trening powinien trwać minimum 30 minut. Zacznij od powolnej jazdy, potem przyspiesz i utrzymaj stałe tempo. Lepszy dłuższy trening w średnim tempie, niż krótki trening na zbyt dużej intensywności. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie i odżywianie. Czerp radość z jazdy, z obcowania z przyrodą lub, jeśli sytuacja na to pozwala, ze słuchania ulubionej muzyki lub podcastów.