KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

centrowanie koła w rowerze
Akcesoria Rower

Centrowanie koła w rowerze – jak to zrobić?

Jeśli dużo podróżujesz na swoim jednośladzie, po czasie możesz spotkać się ze zjawiskiem centrowania koła. Wielu użytkowników udaje się wtedy do serwisów rowerowych i oddaje swój rower specjaliście. Jednak, są tacy, którzy lubią sami, w swoim domowym warsztacie, dbać o swój sprzęt. Zatem jak wykonać centrowanie koła i jakie narzędzia będą do tego będą potrzebne?

Centrowanie koła – o co chodzi i dlaczego należy coś z tym zrobić?

Generalnie jak wszystko, co związane czy to z hamulcami czy z kołami w rowerze, dotyczy naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Proces ten ma na celu przywrócenie idealnego kształtu koła rowerowego, które podczas eksploatacji ulega drobnym lub większym odkształceniom. W tym celu także zaplatamy ponownie szprychy.

Koło w rowerze musi być prawidłowo wyważone. Jeśli tak nie będzie, możemy spotkać się z tym, że zacznie nas ściągać w bok. Co w efekcie, może sprowadzić niebezpieczeństwo wypadku.

Przeczytaj: Ile powietrza w oponach w rowerze?

centrowanie koła w rowerze

Jakie narzędzia potrzebne do centrowania kół?

Jeśli zdecydujemy się na nieoddawanie naszego roweru do serwisu i samodzielną próbę centrowania kół, na pewno nie obejdziemy się bez specjalnych narzędzi. Pierwszym nieodzownym elementem będzie klucz do nypli – czyli klucz do centrowania kół rowerowych. Klucz musi być dopasowany do nypla. Nawet milimetrowe różnice sprawią, że centrowanie koła stanie się niemożliwe. Ale spokojnie, istnieją uniwersalne klucze do nypli, a ich koszt to koło 30-40 złotych. Kolejne narzędzie to centrownica do kół rowerowych. Tu w zależności od naszych potrzeb możemy znaleźć urządzenia za 300-400 złotych, choć cena profesjonalnych centrownic, dających większą gwarancje skutecznej naprawy, może sięgać nawet ponad 1000 złotych. Jeśli szukamy centrownicy do domowego warsztatu, warto przejrzeć opinię na forach i poszukać sprzętu w serwisach aukcyjnych.

Jak wycentrować koło w rowerze?

Gdy posiadamy już odpowiednie narzędzia, możemy przystąpić do centrowania koła w rowerze. Pierwszą rzeczą jaką sprawdzamy jest to, czy żadna ze szprych nie jest zerwana, poluzowana lub uszkodzona. Jeśli tak jest, należy taką szprychę zastąpić nową. Kolejna czynnością powinno być zlokalizowanie miejsca w którym koło „odbija” najbardziej.

Centrowanie koła odbywa się w dwóch osiach: góra-dół i prawo-lewo. W pierwszej osi ustawiamy koło w centrownicy w taki sposób, aby jej blaszka dotykała obręczy w najwyższym punkcie bicia. Wykonujmy tą czynność z duża ostrożnością, powoli kręcąc. Następnie nie zmieniając ustawień centrownicy przechodzimy do najniższego punktu obręczy. Luzujemy szprychy tak długo, aż koło będzie okrągłe.

Podobnie jak w przypadku centrowania góra-dół, tak w przypadku centrowania prawo-lewo, szukamy miejsc, w których koło „odbija” najbardziej. Blaszkę ustawiamy blisko ścianki obręczy. Czynność wykonujemy dla prawej i dla lewej strony, do momentu, aż koło nie będzie „odbijać” na boki.

Centrowanie koła w rowerze – jak sprawdzić efekt?

Efekt centrowania koła w rowerze, możemy sprawdzić na trzy sposoby. Pierwszym sposobem, i być może najskuteczniejszym, jest przejechanie się na rowerze po centrowaniu kół. Jeśli był to rower używany przez nas powinniśmy odczuć różnicę w prowadzeniu się roweru. Możemy także po uderzać w środek szprych i sprawdzić na słuch, czy koła są wycentrowane. Będzie to skuteczne przy kole przednim, gdyż każda szprycha powinna dać taki sam dźwięk. Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnym mierników centrowania kół. Jednak, będzie to dla nas kolejny wydatek.

centrowanie koła

Serwis czy własne próby centrowania koła

W zależności od wielkości miasta i rodzaju roweru, ceny usługi centrowania koła wahają się w przedziale od 30-100zł. Zatem u wielu z was może zrodzić się pytanie – czy warto samemu się za to brać? Pytanie słuszne, gdyż same narzędzia będą nas drożej kosztować, a jeszcze istnieje ryzyko, że mimo wielu prób nie uda nam się wycentrować odpowiednio koła. Jeśli jednak jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, a rowery posiada cała nasza rodzina, koszty robią się mniejsze, a satysfakcja wynagradza trud. Zatem decyzja należy do was. W Internecie na pewno znajdziemy pomoce video, które ułatwią prace. Na pewno, nie można się zrażać pierwszymi nie powodzeniami, w tym przypadku trening czyni mistrza centrowania kół.