KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria

Wybór roweru dla dziecka – jak dobrać rower dla dziecka?

Chyba dla każdego rodzica pierwsza przejażdżka jego dziecka na rowerze to doświadczenie dość niezwykłe. Jednak nie tylko rodzic ją przeżywa – jest ona przecież również ważna (jeśli nie ważniejsza) dla samego zainteresowanego, czyli dla dziecka, które po raz pierwszy samodzielnie rusza na rowerze przed siebie.

Odpowiednie przygotowanie

Najpierw trzeba jednak odpowiednio przygotować pociechę na jazdę bez pomocy mamy lub taty, a także bez wsparcia dodatkowych kółek, z jakimi dziecko miało styczność już wcześniej, jeżdżąc na rowerkach przeznaczonych stricte dla maluchów. Jeśli jazda na rowerze ma wejść dziecku w krew, stać się fascynującą przygodą, a być może nawet hobby, to rodzice muszą najpierw zastanowić się, jak dobrać rower dla dziecka. To zadanie, zakończone powodzeniem, może z czasem przynieść dumę oraz całą masę satysfakcji, płynącą z patrzenia jak dziecko stara się, upada, by w końcu usiąść na rowerze i samodzielnie przejechać pierwsze kilka-kilkanaście metrów. Zanim jednak rodzic uda się do sklepu, aby przeglądać dostępne modele rowerów i rozważać kupno konkretnego dla swojego dziecka, musi bez wątpienia pamiętać o tym, co nieodłącznie idzie w parze z jazdą na rowerze i każdym innym sportem, a więc o bezpieczeństwie. Szczególnie ważne jest chronienie młodego organizmu przed upadkami czy zderzeniami, które mogą się przytrafić dziecku podczas pierwszych przejażdżek na nowym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie dziecka w kask. To powinien być tak naprawdę pierwszy zakup świadomego rodzica, dbającego o bezpieczeństwo swojego dziecka na rowerze, czyli de facto, jako młodego uczestnika ruchu drogowego. Należy więc upewnić się, że dany rozmiar kasku jest odpowiedni dla głowy dziecka, po czym dokonać zakupu, troszcząc się tym samym o jego ochronę. Dodatkowo, można również zainteresować się innymi sprzętami, które pomogą dziecku podczas jazdy – światłami dla roweru, nałokietnikami, itd.

Wybór i kupno roweru

Następnym krokiem będzie – już zapewne bardzo wyczekiwany przez dziecko – wybór i kupno roweru. Warto przejrzeć oferty sklepów internetowych, w których znajdziemy dziesiątki lub wręcz setki propozycji dla starszych, ale też i młodszych rowerzystów. Warto poprzeglądać się różnym modelom, ich cenom, a także pamiętać o opinii przyszłego użytkownika roweru. Nowy sprzęt powinien się dziecku podobać, dlatego należy brać pod uwagę jego zdanie na temat roweru. Kiedy już decyzja zapadnie, rower można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego (jeśli jesteśmy absolutnie przekonani co do tego, że spełni on wymagania naszej pociechy) lub udać się wraz z dzieckiem do sklepu stacjonarnego, aby jeszcze raz obejrzeć rowery na żywo, przed ostatecznym zakupem jednego z egzemplarzy. Nie należy zapominać oczywiście o tym, że wielkość roweru zależy w największym stopniu od wieku i wzrostu dziecka, tak więc zapoznajmy się wcześniej z rowerami polecanymi w szczególności dla najmłodszych lub zdajmy się na fachową poradę konsultanta w sklepie – każdego dnia doradza on bowiem wielu rodzicom w podobnej sytuacji.