KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria Rodzaje rowerów

Jakie opony rowerowe? Wybierz mądrze

Rower składa się z wielu elementów, a jednym z podstawowych i najważniejszych są opony.

Bez nich nie dałoby się przecież jeździć. Jakie więc wybrać? Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą lub też wsiadasz na rower raz na czas, poniższy tekst z pewnością Ci się przyda.

Sprawdź też: Najlepsze opony rowerowe – jak wybrać?

opony rowerowe

Jakie opony rowerowe do jazdy
po mieście?

Do rowerów miejskich stosuje się opony z małym wzorem bieżnika. Pozwala to na mniejszy opór toczenia, czyli po prostu rozwijać większą prędkość. Nie bardzo nadają się jednak do jazdy po przykładowo kamienistym terenie. W  tym rodzaju opon rowerowych ważna jest odporność na przebicie. Dobrze więc sprawdzą się te nie posiadające dętki, choć nie jest to żelazna reguła.

Jakie opony do jazdy w górach?

Rowery górskie przeznaczone są do poruszania się po nierównych terenach. Dlatego jeśli wybierasz opony do takiego typu zwróć uwagę na dwie główne kwestie. Pierwsza to bieżnik, który powinien być duży i posiadać wyraźnie zarysowany wzór. Druga rzecz to szerokość opon. Do górskiego roweru lepiej, żeby były szerokie. To i odpowiedni bieżnik zapewnią dobrą przyczepność, która potrzebna jest podczas jazdy po nierównościach.

Trekking, czyli rekreacja – jakie opony wybrać?

Rowery trekkingowe są bardzo powszechne. Używa się ich głównie podczas rekreacyjnych przejażdżek lub jazdy w mieście. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w rowerach miejskich. Opony mają się łatwo nie przebić i sprawnie poruszać po zwykłych drogach. Przy tym typie doskonale sprawdzą się te z małym bieżnikiem i niskim profilem.

Na szosie liczy się gładkość opon

Do jazdy po szosie stosuje się rowery szosowe. Mają one osiągać duże prędkości i są najmniej odpowiednie do jazdy w terenie. Montuje się w nich opony pozbawione bieżnika lub z minimalnym. Sprawia to, że są gładkie, co pozwala rozwijać dużą szybkość. Szosowe opony rowerowe nabija się wysokim ciśnieniem. Przez to bardzo powszechne są wśród nich te, które mają wszytą dętkę. Są to tzw. opony szytkowe.

Wszystko więc zależy od typu jazdy…

Teraz wiesz, jakie opony rowerowe wybrać do twojego rodzaju roweru. Gdy wiesz czego szukasz dużo łatwiej będzie ci to znaleźć. W sklepach rowerowych i nie tylko jest ogromna oferta każdego z wyżej wymienionych opon. Ceny też są przeróżne, więc na pewno znajdziesz takie, jakich potrzebujesz.

Zobacz także: Niezbędny element wyposażenia rowerzysty: opony zimowe

FAQ

Jakie opony wybrać do roweru górskiego?

Bieżnik, w oponach górskich powinien być duży i posiadać wyraźnie zarysowany wzór. Druga rzecz to szerokość opon. Będą one szerokie. Te cechy zapewniają dobrą przyczepność, która potrzebna jest podczas jazdy po nierównościach.

Jakie opony na szosę?

W rowerze szosowym najlepiej sprawdzają się gładkie i wąskie opony.

Czym jest rower trekkingowy?

Rower trekkingowy służy zarówno do jazdy po nierównych terenach, jak i szosie, czy miejskiej drodze.