KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

rower enduro - zachod slonca
Poradnik Rower

Rower enduro

Czy słyszałeś kiedyś słowo „enduro”? Jeśli nawet, to czy wiesz, co pod sobą kryje? Rower enduro to tylko element całej dziedziny, która prężnie rozwija swoje skrzydła. Poznajmy bliżej te kategorię kolarstwa.

Co znaczy enduro?

Enduro – z pewnością łatwo skojarzyć to słowo można z angielskim „endurance”, co oznacza wytrzymałość. Wszystko prosto się składa: sport, kolarstwo, wytrzymałość sprzętu, jak i fizyczna. Ale to nie wszystko. Enduro to również „endorfiny”. To tak zwane hormony szczęścia, które wprawiają nas w dobry i pozytywny nastrój. Jak wiadomo, endorfiny są uwalniane po wysiłku fizycznym, czyli na przykład po jeździe na rowerze. Co jeszcze składa się na enduro? Góry! To nieodłączny element kolarstwa górskiego, a rower enduro należy do rodziny „góralów”.

Wszystkie te cechy potrzebują jeszcze jednego, aby móc mówić o prawdziwym „enduro” – adrenalina. To właśnie ona odróżnia zwykłą jazdę górską od jazdy enduro. Bez tego najważniejszego składnika nie ma prawdziwej przygody.

rower enduro - skok

Jaki jest rower enduro?

Specjalistyczny rower ma szeroką kierownicę oraz bardzo wytrzymałe, hydrauliczne hamulce. Dodatkowo posiada duże obręcze oraz klockowate opony. Zawieszenie waha się w skoku od 160 do 180 milimetrów, w zależności od średnicy koła. Materiał, z którego zrobiona jest rama oraz wszystkie części powinien być lekki, co umożliwi łatwe przenoszenie pojazdu. Wszystkie te cechy mają zapewnić amortyzację oraz wspomaganie podczas bardzo trudnych, górskich tras. Mimo swojej mocnej i odpornej konstrukcji to bardzo zwinny i uniwersalny rower.

Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę każdy rower można używać do kolarstwa enduro. Najprościej. Enduro to adrenalina i przygoda, to niekończące się trudne górskie szlaki, mieszanka różnej pogody oraz przeszkody, które musimy pokonać. Do tego sami musimy przystosować swój rower. Jeśli wolimy ciężki, z dużymi kołami – wybierzmy taki. Jeśli cenimy sobie lekkość i zwinność – postawmy na taki.

Jak widać enduro nie jest po prostu modelem roweru, ale całą gałęzią kolarstwa. Pochłania tysiące osób, które stają się prawdziwymi pasjonatami jazdy i adrenaliny. Wcale nie potrzeba od nas wiele, aby zacząć własną przygodę. Spróbuj sam!